MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak długo można nie sikać? Oto 4 niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem moczu. Konsekwencje mogą być poważne

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Regularne sikanie – podobnie jak wypróżnianie się – jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Lekarze zalecają opróżnianie pęcherza mniej więcej raz na trzy godziny. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Często praca czy obowiązki powstrzymują nas od pójścia do toalety. Czym grozi zaleganie moczu w pęcherzu? Poznaj niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem moczu.

Spis treści

Jak długo człowiek może trzymać mocz? Tyle moczu może pomieścić pęcherz

Kasjerki, kierowcy ciężarówek, pracownicy ochrony zdrowia, politycy czy gospodynie domowe – wszystkie te osoby łączy przynajmniej jedna rzecz: często znajdują się w sytuacjach, w których muszą wstrzymywać mocz.

Pęcherz należy opróżniać co około 2-3 godziny. Opóźnienie wizyty w toalecie o godzinę lub dwie raczej nie powinno być zagrożeniem dla zdrowia, ale już zbyt długie wstrzymywanie siku lub wyrobienie sobie nawyku zbyt rzadkiego sikania może doprowadzić do uszkodzenia ciała.

Kobieta trzymająca się za krocze
Osoby dorosłe przeciętnie odwiedzają toaletę w celu oddania moczu od sześciu do siedmiu razy dziennie. Natalya Trofimchuk/Getty Images

Zanim zdrowy pęcherz zostanie uznany za pełny, może pomieścić ok. dwóch filiżanek moczu. Wyprodukowanie takiej ilości sików zajmuje organizmowi od 9 do 10 godzin. To mniej więcej tak długo, jak można czekać i nadal znajdować się w bezpiecznej strefie bez możliwości uszkodzenia narządów.

Sprawdź także: Często wstajesz na siku w nocy. Czy to normalne?

W najgorszym wypadku pęcherz może się rozciągnąć i pomieścić nawet więcej niż dwie filiżanki moczu. Jeżeli osoba z jakiegoś powodu nie jest fizycznie w stanie się wysikać, może to być powód do niepokoju.

Zobacz też: Masz problemy z oddawaniem moczu? Być może źle robisz siku. Oto wskazówki, jak poprawić swoje nawyki w toalecie

Czym grozi zaleganie moczu w pęcherzu? 4 niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem siku

Sporadyczne wstrzymywanie moczu (np. przez kilka godzin podczas podróży pociągiem z niedziałającą toaletą) zazwyczaj nie jest groźne, jednak częste i długotrwałe powstrzymywanie się od sikania może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Warte podkreślenia jest to, że niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem moczu są w większości przypadków skumulowane.

Ignorowanie potrzeby sikania może doprowadzić do komplikacji. Sikać należy wtedy, kiedy odczuwamy taką potrzebę. Co się może stać, gdy zbyt długo zwlekamy z oddaniem moczu?

Zobacz: jakie niebezpieczeństwa wiążą się z powstrzymywaniem siku?

Ile razy dziennie powinno się chodzić do toalety?

To, jak często oddajemy mocz, może się znacznie różnić w zależności od osoby, stanu jej zdrowia i od ilości wypijanych płynów.

Niemowlęta i dzieci mają mniejsze pęcherze, dlatego częściej robią siku. Niemowlęta zazwyczaj moczą od sześciu do ośmiu pieluch dziennie, choć mogą oddawać znacznie więcej moczu.

Nieco starsze dzieci mogą mieć wrażenie, że oddają mocz jeszcze częściej, zwłaszcza podczas nauki korzystania z toalety. Mogą wtedy opróżnić pęcherz 10 lub więcej razy dziennie.

Osoby dorosłe przeciętnie odwiedzają toaletę w celu oddania moczu od sześciu do siedmiu razy dziennie. Zarówno i cztery, jak i 10 razy nadal mieści się w zakresie uznawanym za normalny.

Na częstotliwość oddawania moczu mogą wpływać leki i niektóre schorzenia. Osoby zażywające diuretyki na nadciśnienie mogą odczuwać większą potrzebę częstszego oddawania moczu. Częściej mogą też sikać osoby z cukrzycą, niedokrwistością sierpowatokrwinkową oraz osoby w ciąży.

Przeczytaj: Domowe sposoby na zapalenie pęcherza i infekcje układu moczowego. Zobacz, jak złagodzić objawy i wyleczyć zakażenie bez leków na receptę

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wsparcie dla osób starszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak długo można nie sikać? Oto 4 niebezpieczeństwa związane ze wstrzymywaniem moczu. Konsekwencje mogą być poważne - Strona Zdrowia

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski