W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
Spis treści
- 1. Zapewnij pupilowi dostęp do świeżej wody
- 2. Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie
- 3. Upewnij się, że zwierzę ma możliwość odpoczynku w zacienionym, chłodnym miejscu
- 4. Zainwestuj w matę chłodzącą
- 5. Zabieraj czworonoga na spacery w chłodniejszych porach dnia
- 6. Nie zmuszaj zwierzaka do jedzenia
- 7. Zadbaj o bezwłosego psa
- 8. Nie polewaj zwierzaka lodowatą wodą i nie zmuszaj go do kąpieli
- 9. Rozważ wprowadzenie zabaw w wodzie
- 10. Obserwuj swojego pupila
1. Zapewnij pupilowi dostęp do świeżej wody
Woda, woda i jeszcze raz woda! Całodobowy dostęp do wody w domu to obowiązek każdego opiekuna czworonoga, niezależnie od pory roku. Latem warto jednak zwrócić szczególną uwagę na regularną zmianę wody w miseczce psa lub kota – nawet kilka razy w ciągu dnia. Do miski nalewaj chłodną wodę (ale nie lodowatą), możesz również wrzucić do niej kilka kostek lodu. Jeśli zabierasz swojego zwierzaka na spacer lub w podróż, nie zapomnij o butelce wody i misce lub poidełku, dzięki którym pupil będzie nawodniony podczas wyprawy.
2. Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie
Oczywista oczywistość? Niestety co roku niektórzy właściciele popełniają ten sam kardynalny błąd. Pies, kot lub inne zwierzę domowe w zamkniętym samochodzie podczas upałów może doznać udaru, a w najgorszym przypadku zginąć przez zaniedbanie właściciela. Latem wystarczy kilka minut, by wnętrze samochodu zaczęło przypominać rozgrzany piekarnik.
3. Upewnij się, że zwierzę ma możliwość odpoczynku w zacienionym, chłodnym miejscu
Planujesz rodzinną wyprawę nad jezioro i nie chcesz zostawiać psa samego w domu? Podczas relaksu nad wodą wybierz miejsce z dostępem do cienia, w którym zmęczony pupil będzie mógł ochłonąć. Jeśli pupil przebywa w ogrodzie, również nie zapominaj o zagospodarowaniu przestrzeni na jego relaks w cieniu – możesz np. ustawić parasol lub udostępnić wejście do chłodnego garażu. Wbrew pozorom zwierzęta niewychodzące również mogą przechodzić prawdziwe katusze w czasie gorących dni. Jeśli chcesz ulżyć swojemu kotu lub psu w mieszkaniu, w którym jest duszno, warto pozostawić otwarte drzwi do łazienki – leżenie na kafelkach ułatwi czworonogowi schłodzenie się.
4. Zainwestuj w matę chłodzącą
Jeśli Twoje mieszkanie mocno nagrzewa się w czasie upałów, zwierzakowi może być ciężko znaleźć chłodną przestrzeń, w której mógłby odpocząć. Z pomocą przychodzą nam specjalne maty chłodzące dla psów lub kotów, na których zwierzę szybko się schłodzi. Korzystanie z maty warto jednak nadzorować, aby pupil nie przegryzł materiału i nie zjadł znajdującego się w środku żelu.
5. Zabieraj czworonoga na spacery w chłodniejszych porach dnia
Upał nie oznacza zamknięcia psa w domu. Spacery to wciąż konieczność, jednak warto zmodyfikować porę wychodzenia. Pod żadnym pozorem nie zabieraj pupila na długi spacer w najgorętszych, południowych godzinach. Najlepiej wychodzić wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest nieco niższa.
6. Nie zmuszaj zwierzaka do jedzenia
Upały potrafią odebrać apetyt nie tylko ludziom. Jeśli w gorący letni dzień Twój pupil je mniej niż zwykle, nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście, gdyby taki stan utrzymywał się dłużej konieczna będzie wizyta u weterynarza, ponieważ może to być objaw rozwijającej się choroby. Podczas upałów nie zapominaj ponadto, że mokra karma wyłożona do miski psuje się o wiele szybciej i sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów. Karmiąc psa lub kota nakładaj jednorazową porcję, którą najlepiej, żeby futrzak zjadł chwilę po wyłożeniu, aby uniknąć zatrucia.
7. Zadbaj o bezwłosego psa
Jeśli Twój pupil jest pozbawiony futra, podczas letniego spaceru na jego skórze mogą wystąpić poparzenia. Aby uniknąć przykrych objawów słonecznych, posmaruj go kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
8. Nie polewaj zwierzaka lodowatą wodą i nie zmuszaj go do kąpieli
Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane... Jednym z największych błędów podczas chęci udzielenia „pomocy” naszym czworonożnym przyjaciołom podczas upałów jest polewanie ich zimną wodą. Taki zabieg w połączeniu z rozgrzanym ciałem zwierzaka może wywołać szok termiczny. Podczas pobytu na świeżym powietrzu, również nie zmuszaj pupila do wejścia do jeziora, stawu lub morza – gwałtowne wejście do zimnej wody nie tylko może spowodować zagrożenie życia, ale też przysporzy mu dodatkowy stres. Najlepiej nakłaniać go do brodzenia w wodzie stopniowo – być może pies sam, w swoim tempie, zdecyduje się na kąpiel.
9. Rozważ wprowadzenie zabaw w wodzie
Być może podczas upałów warto włączyć zraszacz w ogrodzie lub zainwestować w mały basen, w którym znajdą się ulubione zabawki pupila? Jeśli zwierzak będzie miał ochotę, schłodzi się w wodzie podczas zabawy. Jednocześnie bądź wyrozumiały dla swojego czworonożnego przyjaciela – wysoka temperatura może odebrać mu chęć zabawy.
10. Obserwuj swojego pupila
Wysuszone błony śluzowe, dyszenie i płytkie oddechy, ślinienie się, przyspieszone bicie serca, wymioty lub biegunki to objawy przegrzania i udaru. Podczas upału stale miej oko na pupila i reaguj na jego pogarszający się stan. Jeśli zaobserwujesz niepokojące symptomy, możesz przenieść zwierzaka w chłodne, zacienione miejsce i położyć na niego chłodny (ale nie lodowaty) ręcznik. W razie nasilenia objawów nie odkładaj wizyty u weterynarza, tylko skontaktuj się z kliniką i opisz stan czworonoga lub od razu udaj się do lekarza.
Szukasz sposobu na tańsze zakupy karmy dla psa lub kota? Sprawdź dostępne kody rabatowe ZOOPLUS i promocje w innych popularnych sklepach internetowych:
Szukasz sposobu na tańsze zakupy kosmetyków? Sprawdź dostępne kody rabatowe HEBE i promocje w innych popularnych sklepach internetowych:
