Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bydgoska flora poradziła sobie z ostrą zimą? Sprawdziliśmy

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy już od kilku tygodni kwitną oczary i wawrzynek wilczełyko. Teraz możemy podziwiać tam przebiśniegi, krokusy, ranniki oraz śnieżyce wiosenne.
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy już od kilku tygodni kwitną oczary i wawrzynek wilczełyko. Teraz możemy podziwiać tam przebiśniegi, krokusy, ranniki oraz śnieżyce wiosenne. Dariusz Bloch
20 marca przypadł pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach słupki termometrów poszybują w górę. To doskonała okazja do spacerów w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. Jak bydgoska flora przetrwała najcięższe mrozy i ostre wahania temperatur? Żeby to sprawdzić, zajrzeliśmy do ogrodów botanicznych w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce

Jak podkreśla Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy, w ostatnich latach rośliny w dużym stopniu przystosowały swój cykl życia do niezbyt mroźnych zim. W zeszłym roku niektóre z nich pierwsze kwitnienia miały już w styczniu. Jednak, choć taki obrazek może i cieszy oko, takie rośliny mogą nie poradzić sobie z przymrozkami.

Zima dała bydgoskiej florze odpocząć

- Każdy organizm ma swój cykl biologiczny. Cieplejsze zimy sprawiają, że jest on zachwiany. Bywa, że rośliny kwitną więcej niż raz, co nie jest dobre, bo - jak każdy żywy organizm - potrzebują odpoczynku. Jego brak osłabia je, przez co narażone są na choroby, ataki szkodników - tłumaczy Jarosław Mikietyński. Dlatego, dodaje, tegoroczna mroźna zima była zjawiskiem pozytywnym. Teraz pracownicy „Botanika” niecierpliwie wyczekują wiosny.

- To, jak nasza flora poradziła sobie z zimą, dopiero się okaże. Kiedy już na dobre zacznie się wegetacja, będziemy obserwowali czy łodygi nie robią się czarne lub brązowe. Choć jestem dobrej myśli - u nas bardzo dużo roślin przeżywa bez szwanku okres zimowy. Myślę, że zasługa w tym m.in. specyficznego mikroklimatu. Jesteśmy w centrum, otoczeni budynkami, więc nie jest tak aż zimno. W zeszłym roku np. nasza figa nie tylko kwitła, ale i owocowała! Co w naszym klimacie jest niezwykłym zjawiskiem - opowiada Jarosław Mikietyński.

Ogród Botaniczny UKW w Bydgoszczy zaprosi zwiedzających już od 1 kwietnia - w dni robocze, w godz. 8-14. Będziemy mieli okazje zobaczyć nie tylko stałe okazy roślin, ale i 1000 posadzonych w ostatnim roku cebul, z których już wyrastają hiacynty, tulipany, narcyzy, żonkile...

W Myślęcinku w Bydgoszczy - wiosna pełną gębą

Specyficzny mikroklimat pozytywnie wpłynął także na rośliny myślęcińskiego Ogrodu Botanicznego. Jak podkreśla Sandra Tyczyno, rzeczniczka Myślęcinka, z uwagi na to, że kompleks znajduje się na obrzeżach, a nie w centrum, rośliny przyzwyczajone są już do niższych temperatur. Z kolei te bardziej wrażliwe zostały zabezpieczone. Teraz w ogrodzie rosną m.in. przebiśniegi, krokusy, cebulica syberyjska. Zobaczymy tam jednak znacznie więcej.

- Charakterystyczny dla naszego ogrodu jest jego duży rozmiar i różnorodność gatunków. Od tych naturalnie występujących u nas, przez alpinarium, po kolekcje rodzajowe, jak np. ogród motyli, w którym rosną kwiaty przyciągające motyle. Latem jest ich tam całe mnóstwo - opowiada Sandra Tyczyno.

W marcu Ogród Botaniczny w Myślęcinku jest otwarty codziennie w godz. 9-17.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera