Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje drogowe w Kujawsko-Pomorskiem. Na drogach już zima, ale roboty na trasach wojewódzkich w regionie nie ustają

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Główny front robót na kujawsko-pomorskich drogach wojewódzkich to 13-kilometrowy odcinek DW 254 między Brzozą a Łabiszynem
Główny front robót na kujawsko-pomorskich drogach wojewódzkich to 13-kilometrowy odcinek DW 254 między Brzozą a Łabiszynem Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Pomimo zimy, kontynuowane są prace na kilku drogach wojewódzkich w regionie. Gorączkowe prace trwają na największym obecnie placu budowy jakim jest droga nr 254 między Brzozą a Łabiszynem.

Droga 254 komunikuje trasę krajową nr 25 (na kierunku Bydgoszcz – Inowrocław) z kilkoma innymi drogami wojewódzkimi rozgałęziającymi się w Łabiszynie: 253 w kierunku Żnina, 246 w stronę Szubina i w przeciwną – do Złotnik Kujawskich, sama zaś 254 biegnie dalej przez Dąbrowę do Mogilna i krajowej nr 15.

Przebudowa 13-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 254 pomiędzy podbydgoską Brzozą i Łabiszynem rozpoczęła się pod koniec stycznia tego roku, a wykonano już 70 proc. zaplanowanych prac. Te trwają teraz przy zatokach autobusowych, zjazdach i poboczach. Wykonawcą jest firma Transpol z Łojewa (powiat inowrocławski). Wykonawca zakłada zakończenie większości prac jeszcze w tym roku.

Jak informuje nas Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, najwięcej prac odbywa się na terenach zurbanizowanych. W Brzozie na połączeniu z ul. Powstańców Wielkopolskich budowane jest rondo. Skrzyżowanie z ruchem okrężnym powstaje także w Łabiszynie na styku z drogą wojewódzką nr 246 prowadzącą w kierunku Szubina. W budowie są także kolejne odcinki chodników i dróg rowerowych.

To też może Cię zainteresować

Prace wykończeniowe realizowane będą w pierwszej połowie przyszłego roku. Cała inwestycja pochłonie 65 mln zł. Realizowana jest ze środków Unii Europejskiej z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.
W trakcie modernizacji jest także dalszy odcinek tej trasy w powiecie żnińskim do Barcina.

Nawet mróz i śnieg nie są przeszkodą

- Prace trwają pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych. Ale kilkustopniowy mróz i niewielka warstwa śniegu pozwalają na kontynuację robót. Zwykle są to prace ziemne albo związane z infrastrukturą podziemną. Współczesna technologia, polepszacze do różnych mieszanek, pozwalają na ich wiązanie przy lekko minusowej temperaturze – wyjaśnia Michał Sitarek.

Nasz rozmówca dodaje, że umowy z wykonawcami przewidują formalną 3-miesięczną (od 15 grudnia do 15 marca) przerwę zimową na budowach, ale budowlańcy starają się ją minimalizować. Tym bardziej, iż zwykle mają otwartych kilka kontraktów.

W budowie wiadukt w Terespolu

Prace kontynuowane są również na budowie nowego wiaduktu w Terespolu Pomorskim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą. Inwestycja o wartości 16 mln zł finansowana jest z budżetu województwa.
Na podporach zamontowana została już stalowa konstrukcja mostu. W ostatnich tygodniach wykonawca zamontował łuki oraz betonuje płytę pomostu.

Nowy wiadukt, który powstaje w miejscu starego, rozebranego już obiektu, jest konstrukcją jednoprzęsłową o nośności 40 ton i długości 48 metrów. Szerokość blisko 15 metrów pozwoli wybudować po północnej stronie ciąg pieszo-rowerowy, który połączy odcinki trasy rowerowej wybudowanej podczas modernizacji drogi wojewódzkiej nr 240 na odcinku Polski Konopat- Terespol Pomorski.

Nowy obiekt umożliwi też docelową przebudowę magistrali kolejowej z Bydgoszczy do Trójmiasta i podniesienie prędkości na torowiskach do 160 km na godz.

Wykonująca prace spółka Marbro z Gdańska chce zakończyć je wczesną wiosną.

Remonty nawierzchni i poboczy

W tym roku na drogach wojewódzkich wokół Bydgoszczy zlecone zostały także remonty.

Nowe nawierzchnie, a wraz z nimi m.in. pobocza i perony autobusowe, pojawiły się na następujących trasach:
• Mąkowarsko-Pruszcz w powiecie bydgoskim i tucholskim, dł 4 km, wartość 7,9 mln zł);
• Bożenkowo w powiecie bydgoskim, 1,5 km, 2,5 mln zł);
• Mrocza-Drzewianowo (2 km) na drodze wojewódzkiej nr 243 w powiecie nakielskim, 4,8 mln zł;
• Franciszkowo-Błądzim (1,7 km) na drodze wojewódzkiej nr 240 w powiecie świeckim, 3,28 mln zł.

W trakcie realizacji są odcinki dróg:
• Wtelno na drodze wojewódzkiej nr 244 (powiat bydgoski, wartość zadania 2,6 mln zł, długość 0,7 km);
• Franciszkowo-Bramka na drodze wojewódzkiej nr 240 (powiat świecki, dwa odcinki o długości 1,7 km, wartość zadania 4,2 mln zł).

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwestycje drogowe w Kujawsko-Pomorskiem. Na drogach już zima, ale roboty na trasach wojewódzkich w regionie nie ustają - Gazeta Pomorska