Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja w przyszłość

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nawet 2,5 miliarda złotych będą kosztowały zmiany, które wprowadzić musi Bydgoszcz, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2020 roku ich ilość spaść ma o 20 procent.

Nawet 2,5 miliarda złotych będą kosztowały zmiany, które wprowadzić musi Bydgoszcz, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2020 roku ich ilość spaść ma o 20 procent.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185252" sub="Dla ZSM nr 2 powstanie budynku pasywnego to doskonała okazja do wprowadzenia nowych kierunków i ciekawych metod nauczania
Fot. Tadeusz Pawłowski">

Jednym z aktów wielkiego proekologicznego planu ma być zbudowanie na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 przy ul. Słonecznej jednego z pierwszych w Polsce tzw. budynku pasywnego. Będzie on swego rodzaju poligonem i miejscem, w którym szkolić będą się specjaliści odnawialnych źródeł energii.

- Bydgoszcz powinna być centrum informacyjnym na Polskę, jeśli chodzi o budynek pasywny. Jest nowa ustawa o efektywności energetycznej, która wprowadza nowe wymagania do projektowania budynków. Wszystkie obiekty publiczne, a później prywatne będą musiały być niskoemisyjne albo pasywne. Projektanci i inwestorzy poprzez nasze działania edukacyjne i informacyjne będą przygotowywali się do wdrożenia tej ustawy - tłumaczy Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

- Cieszymy się, że ten budynek powstanie u nas. Będzie służył nie tylko klasie o profilu urządzenia i systemy energii odnawialnej, ale młodzieży z Bydgoszczy i regionu. Obiekt będzie pomagał promować energię odnawialną, będą w nim odbywać się zajęcia i pokazy. Wszystko ma być zorganizowane w ten sposób, by każdy mógł zobaczyć na przykład sterownię odpowiedzialną za funkcjonowanie takiego budynku - mówi Ryszard Lewandowski, dyrektor ZSM nr 2 w Bydgoszczy.

<!** reklama>- Założenia są takie, że przed południem budynek będzie służył uczniom, dla których będzie stanowił bazę nauczania. Obiekt będzie wyposażony w kilka źródeł odnawialnej energii, które będą zasilały energetycznie obiekt i będą udostępnione jako pomoce naukowe. Po południu obiekt zmieni funkcję - jego działalność będzie skierowana do mieszkańców i uczestników specjalistycznych kursów - osób, które będą musiały prowadzić proces projektowania i budowy podobnych obiektów - tłumaczy Grzegorz Boroń. - Przy ich powstawaniu wszystko jest ważne, nawet ustawienie na strony świata. I tak ten nasz budynek będziemy chcieli zaprojektować. Powstanie od zera, rozpoczęcie budowy planujemy pod koniec tego roku. Cała inwestycja to 346 tysięcy euro, z tego 15 procent pochodzi z miasta. To dobry interes dla Bydgoszczy.

Pasywny budynek przy ZSM to tylko jeden z elementów układanki, która po złożeniu ma dać konkretne rezultaty - ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

<!** Image 4 align=none alt="Image 185262" sub="Pokazujemy przykładowy schemat domu pasywnego Infografika Milena Wojtkowiak">- Jako miasto mamy pewne obowiązki. Przyjęliśmy uchwałą Rady Miasta program ochrony klimatu. Mamy wyznaczoną datę - 2020 rok - na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Pod koniec ubiegłego roku zadeklarowaliśmy przystąpienie do Porozumienia Burmistrzów, organizacji zrzeszającej miasta, gdzie wymagania dotyczące ograniczania emisji są wyższe, określono minimalną ilość redukcji gazów cieplarnianych z miasta o 20 procent - mówi dyrektor Boroń. - Wdrażany program ma przynieść niższe rachunki, mniejsze zużycie energii, oszczędzanie źródeł energii dla przyszłych pokoleń.

Po inwentaryzacji gazów cieplarnianych okazało się, że miejskie instytucje wytwarzają tylko 7 procent gazów, resztę przemysł, transport i mieszkańcy. Czy w ogóle możliwe jest, aby tak bardzo zredukować emisję gazów w tak krótkim czasie? Ratusz wierzy, że tak. Na sukces złożyć się mają działania przemysłu, a także, między innymi, wymiana taboru MZK na nowszy. - Inteligentne oświetlenie ulic, które zamierzamy stworzyć, spowoduje redukcję emisji. Mamy wpływ na efektywność energetyczną szkół, urzędów, obiektów sportowych - tam jest wiele do zrobienia. Każda termomodernizacja, docieplenie, wymiana okien czy dachu już powoduje redukcję gazów, bo taki budynek zużywa mniej energii. Ale największe efekty daje budowa nowych obiektów od początku zaprojektowanych jako budynki zbliżone do pasywnych. Takiego, jaki powstanie przy ulicy Słonecznej - zapowiada Grzegorz Boroń.

Eko-budynek

Budynek pasywny to tylko początek

  • Budynek pasywny - ma niskie zapotrzebowanie na energię (15 kWh na mkw. rocznie). Obecnie coraz częściej mówi się o przyszłości budynków ujemnych energetycznie, które produkują więcej energii niż same zużywają (wykorzystując na przykład energię turbin wiatrowych) - na razie jednak to idea futurystyczna.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty