MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski robot z wyróżnieniem w prestiżowym ogólnopolskim konkursie "Innowacyjny Samorząd"

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wyróżniony innowacyjny projekt, który został wdrożony przez Bydgoszcz, jest jedynym działającym, autorskim rozwiązaniem tego typu w Polsce.
Wyróżniony innowacyjny projekt, który został wdrożony przez Bydgoszcz, jest jedynym działającym, autorskim rozwiązaniem tego typu w Polsce. arch. PPG/Pixabay
W 2021 roku Bydgoszcz wprowadziła zautomatyzowane zarządzanie dokumentacją dotyczącą energii elektrycznej, co zaowocowało przyznaniem trzeciej nagrody oraz uznaniem jako wzór dla innych samorządów.

Projekt „Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów” został wyróżniony w konkursie „Innowacyjny Samorząd”. To już trzecia nagroda dla miasta za tę inicjatywę. W 2022 roku rozwiązanie to zdobyło pierwsze miejsce za najlepsze usługi smart w polskich miastach podczas targów Smart City Expo Poland, a rok później przyniosło Bydgoszczy tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023. Bydgoski system został także zaprezentowany na tegorocznych międzynarodowych konferencjach w Pradze i Berlinie.

Innowacyjny projekt, który został wdrożony przez Bydgoszcz, jest jedynym działającym, autorskim rozwiązaniem tego typu w Polsce. Zespół ds. Zarządzania Energią w Bydgoszczy, korzystający z tego systemu, będzie miał swoich odpowiedników w innych dużych miastach Polski. Warszawa i Wrocław wyraziły zainteresowanie tym rozwiązaniem.

Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, podkreśla znaczenie wsparcia IT w realizacji tego projektu, który stanowi wzór dla innych miast.

Dział IT bydgoskiego urzędu miasta, składający się z trzydziestoosobowego zespołu, jest źródłem pomysłów na wykorzystanie automatyzacji w obszarze zarządzania dokumentacją. Oprócz zarządzania dokumentami za energię elektryczną, robotyzacja została zastosowana również w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi oraz działaniach windykacyjnych.

Jak działa bydgoski robot?

Robot w technologii RPA (Robotic Process Automation) codziennie loguje się na platformę e-BOK sprzedawcy i dystrybutora energii elektrycznej, pobierając wszystkie nowe dokumenty. Wdrożenie projektu rozpoczęło się w październiku 2020 roku i zostało zrealizowane w miesiąc. Projekt został sfinansowany z budżetu miasta i kosztował 133 tys. zł. Ostatnio system został rozbudowany o funkcjonalności takie jak analiza kosztów energii dla poszczególnych budynków oraz obliczanie emisji CO.

Roboty są obecnie wykorzystywane w różnych dziale miasta, takich jak Wydział Windykacji, Wydział Gospodarki Odpadami oraz Zespół ds. Zarządzania Energią UMB.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski