[break]
Plebiscyt na Rzekę Roku 2015 Klub Gaja zorganizował już po raz trzeci. Dwa lata temu wygrała Wieprzówka w Małopolsce - na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami, nieznacznie wyprzedzając Biebrzę.
Kujawsko-pomorskich rzek w czołówce nie było. W ubiegłym roku triumfowała Rawka w gminie Puszcza Mariańska (województwo mazowieckie) przed Świdrem w okolicach Otwocka. Na siódmej pozycji znalazła się Noteć.
Kanał wśród finalistów
Do tej pory do udziału w rywalizacji zgłaszano wyłącznie rzeki płynące głównie na nieuregulowanych obszarach, tworzące unikalne siedliska przyrodnicze bądź starannie zagospodarowane pod potrzeby wypoczynku okolicznych mieszkańców i turystów.
PRZECZYTAJ:Pokazujmy, co mamy!
Tym razem niepisane reguły tej zabawy mogą zostać złamane. Wśród obiektów zgłoszonych do udziału w konkursie znalazł się Kanał Bydgoski, a wniosek do organizatorów skierował Urząd Miasta Bydgoszczy. Został on zaakceptowany na tyle, że kapituła konkursu wpisała nasz kanał na listę 11 miejsc, na które internauci mogą głosować. Plebiscyt trwa od 1 do 29 września. Oddawać głosy można na stronie rzekaroku.pl.
Jak można było przewidzieć, Kanał Bydgoski znalazł się w uprzywilejowanej roli. To oczywiste, że wszelkie tego rodzaju plebiscyty to tylko zabawa, głównie oparta na mobilizacji miejscowego środowiska. A że Bydgoszcz jest dużym miastem w porównaniu z innymi tegorocznymi rywalami, powinna triumfować w cuglach.
Najgroźniejsi rywale
Przed paroma dniami, na półmetku głosowania, organizatorzy - Klub Gaja - poinformowali, że istotnie, Kanał Bydgoski znajduje się na prowadzeniu po podsumowaniu dotychczas oddanych głosów, jednak ich liczby nie ujawniono.
W ubiegłym roku, by wygrać, wystarczyło niecałe osiem tysięcy głosów. Głównymi konkurentami naszego kanału są trzy niewielkie rzeki: Wel w okolicach Rybna (Warmińsko-Mazurskie), Ruda w Rybniku (Śląskie) i Bystrzyca (Lubelskie).
W rywalizacji pozostają także: Barycz, Biała Tarnowska, Czarna Przemsza, Mała Panew, Mała Wisła wraz ze starorzeczami w gminie Brzeszcze, Wisła pod Zawichostem i Złotna.
Mamy nadzieję, że bydgoscy internauci będą trzymać cały czas rękę na pulsie i tego prowadzenia kanał już do końca nie odda.
Takie zwycięstwo to jednak nie tylko zabawa dla mieszkańców, to także okazja do promocji nie tylko samego kanału, ale i samej Bydgoszczy, o czym chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Jak twierdzą organizatorzy, konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym. Zwyciężać mają miejsca, które jednoczą ludzi, mają własną tradycję i są istotne dla przyrody, historii czy kultury danej społeczności lokalnej.
Wyjątkowy szlak
Bez cienia wątpliwości i w pełnym poczuciu obiektywizmu przyznać trzeba, że Kanał Bydgoski, jak mało który szlak wodny, przyczynił się do rozwoju Bydgoszczy i wrósł w jej tożsamość tak dalece, że nawet dziś, kiedy przestał pełnić funkcje gospodarczo-handlowe, stanowi miejsce wciąż obecne w świadomości mieszkańców Bydgoszczy.