Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławskie Dni Chorych na Stwardnienie Rozsiane. W najbliższą środę

(dan)
Jedno ze spotkań chorych na SM z Inowrocławia i okolic
Jedno ze spotkań chorych na SM z Inowrocławia i okolic Archiwum
22 maja w samo południe w Medical SPA przy ulicy Wilkońskiego 22 rozpoczną się Inowrocławskie Dni Chorych na Stwardnienie Rozsiane pt. "Mamy SM, poznajmy się".

W programie między innymi: prelekcje lekarzy specjalistów oraz prezentacja egzoszkieletu, który pomaga rehabilitować osoby niedowładem kończyn dolnych.

Jacek Hosa z Kujawskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Inowrocławia zaprasza na spotkanie zarówno chorych na SM jak i ich opiekunów.

Zapowiada, że będzie to pierwsza część większego cyklu. W późniejszym terminie odbędą się jeszcze trzy inne spotkania.

Kilka tysięcy mieszkańców regionu podziwiało pokazy statyczne i dynamiczne w trakcie VII Pikniku Śmigłowcowego Latkowie.Na lotnisku mogliśmy obejrzeć między innymi sprzęt latający, bojowe wozy piechoty, transportery Rosomak, pojazdy z haubicami i moździerzem, sprzęt patrolu saperskiego i strzelców wyborowych. Odbyły się również pokazy w powietrzu. Nad lotniskiem przeleciał między innymi transportowiec Hercules. Był zrzut spadochroniarzy ze śmigłowca Mi-24, pokaz wiatrakowca Tercel, pokazy ratownictwa z udziałem śmigłowców Głuszec, W-3WARM i Mi-24. Nad lotniskiem zaprezentował się również odrzutowiec Su-22 oraz grupa akrobatyczna Biało-Czerwone Iskry. <script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/51ae156b-089f-e59b-dbed-863b32f2c36c,58529463-900e-01b6-6e0b-48b98955f756,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

VII Piknik Śmigłowcowy w Latkowie. Działo się! [zdjęcia, wideo]

Na ciekawy pomysł wpadli pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zaprosili dzieci na niecodzienne zwiedzanie jednej ze stałych wystaw poświęconych kopalni soli. Nagle światła w muzeum zgasły i dzieci poruszały się po salach muzeum, jak w przeszłości górnicy po korytarzach kopalni soli - z latarkami w rękach. O przeszłości kopalni pięknie opowiadał emerytowany górnik Stanisław Kasperski. Zaprezentował zdjęcia przedstawiające bajeczne wnętrza zalanej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku kopalni. Wszyscy goście zgodnie podkreślali, jak wielki skarb znajduje się pod miastem i żałowali, że nie może już być udostępniany turystom. VII Piknik Śmigłowcowy w Latkowie. Działo się!:

Inowrocławska Noc Muzeów. Dzieci z latarkami szukały skarbów...

Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprosił mieszkańców do kościoła św. Mikołaja, które nazwał najstarszym muzeum w Inowrocławiu. Dlaczego wybrał to miejsce?- Termin dzisiejszego spotkania jest niemal zbieżny z terminem 200-lecia kasaty franciszkanów w Inowrocławiu. 20 maja 1819 roku został wydany edykt przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, na mocy którego klasztor franciszkanów w Inowrocławiu został zlikwidowany. Franciszkanie musieli opuścić miejsce, w którym przebywali od XIII wieku i przenieść się do Gniezna - opowiada Marcin Woźniak.Okazuje się, że najcenniejsze obiekty, które znajdowały się w kościele św. Franciszka, zostały przewiezione do kościoła św. Mikołaja. O części z nich Marcin Woźniak opowiadał licznie zebranym gościom w trakcie sobotniej Nocy Muzeów.Najcenniejszy jest ołtarz św. Antoniego. Wiąże się z nim bardzo ciekawa historia. Otóż, przez dziesięciolecia uważano, iż obraz zachował się tylko w części. Były to wycięte głowy św. Antoniego i Jezusa, naklejone na płytę i przykryte srebrną sukienką. - Jakim zaskoczeniem było, gdy w trakcie renowacji z obrazu zdjęto srebrną sukienkę. Okazało się, że pod nią znajduje się zachowany w stu procentach obraz przedstawiający świętego Antoniego - opowiadał Marcin Woźniak.Zebrani usłyszeli również wiele ciekawostek dotyczących XIV-wiecznego krucyfiksu, najstarszego kielicha w Inowrocławiu (XVII wiek) oraz XVII-wiecznego obrazu przedstawiającego Matkę Boską.Goście zobaczyli też kolekcję niezwykłych ornatów, relikwiarz Stefana Frelichowskiego - męczennika z Dachau i patrona harcerzy oraz chrzcielnicę, przy której chrzczony był sam Jan Kasprowicz. Marcin Woźniak podkreślał, że w kościele św. Mikołaja 200 lat temu narodziło się inowrocławskie muzealnictwo. Zdradził również plany księdza proboszcza Romualda Drążkowskiego, który chce przy kościele utworzyć muzeum.VII Piknik Śmigłowcowy w Latkowie. Działo się!:<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/51ae156b-089f-e59b-dbed-863b32f2c36c,58529463-900e-01b6-6e0b-48b98955f756,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Inowrocławska Noc Muzeów. Odkryliśmy skarby kościoła św. Mik...

VII Piknik Śmigłowcowy w Latkowie. Działo się!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inowrocławskie Dni Chorych na Stwardnienie Rozsiane. W najbliższą środę - Gazeta Pomorska