Przeziębiamy się, łapiemy infekcje grypopodobne, ale atak wirusa prawdziwej grypy dopiero nadciąga. Teraz jest dobra pora na szczepienie.
<!** Image 3 align=right alt="Image 136217" sub="W prawie każdej przychodni działa gabinet szczepień. Na zdjęciu pielęgniarka Izabela Juraszek z pacjentką. /Fot. Adam Zakrzewski">- Ostatnio bardzo często się przeziębiam. Boję się, co będzie, gdy nadejdzie epidemia prawdziwej grypy sezonowej. Czy jeszcze jest sens się szczepić? - zastanawia się klientka apteki w centrum miasta.
Nie trzeba od razu
Katar, kaszel, łamanie w kościach, podwyższona temperatura - to typowe objawy przeziębienia. O epidemii prawdziwej sezonowej grypy na razie nie można mówić. Niepokojące doniesienia dotyczą jednak wirusa A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy. W światową strefę pandemii grypy A/H1N1 weszła Ukraina, gdzie wirus w błyskawicznym tempie się rozprzestrzenia.
<!** reklama>- My na razie mamy charakterystyczną dla tej pory roku falę przeziębień, których absolutnie nie można lekceważyć. Jeśli się to zaniedba, mogą grozić powikłania, jak zapalenie oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego - wymienia dr Sławomir Czachowski, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej. - Przy pierwszych objawach choroby, takich jak katar, kaszel, czy podwyższona temperatura nie trzeba od razu biegać po przychodniach, ale warto zostać przez kilka dni w domu i mieć ze swoim lekarzem kontakt telefoniczny. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest konsultacja. Zwykłe przeziębienie rozwija się raczej dość powoli, natomiast bardzo szybko rozprzestrzenia się między ludźmi przez kichanie, kaszel, podanie ręki, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu.
W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu zachęcają do szczepień przeciw grypie prawdziwej. Najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym. W prawie każdej przychodni działa gabinet szczepień.
- Szczepionka przeciw grypie sezonowej jest dostępna u nas już od września. Ludzie się szczepią tak jak zwykle o tej porze roku. Ani więcej ani mniej - przyznaje Barbara Małkowska, pielęgniarka z punktu szczepień w przychodni „Fredry” w Toruniu. - Teraz jest najlepszy moment, by się uodpornić.
Jak dotąd, nie jest u nas dostępna szczepionki przeciw nowej grypie typu A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypie. Jednak według epidemiologów, można założyć, że stosowanie szczepionek przeciw grypie sezonowej powinno złagodzić przebieg grypy A/H1N1.
- Na razie poważniejszej zwyżki zachorowań na grypę sezonową nie odnotowujemy, ale niczego nie można, jeśli chodzi o grypę, przewidzieć - zaznacza Stanisław Gazda, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Dwa różne wirusy
Z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniach i Grypie wynika, że w pierwszym tygodniu października odnotowano prawie 6 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, czyli o 2 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W województwie kujawsko-pomorskim zachorowało 228 osób. Jeśli chodzi o grypę A/H1N1, to wystąpiło w naszym województwie do tej pory pięć takich przypadków. Zdaniem ekspertów, w tym sezonie można się spodziewać wystąpienia jednocześnie dwóch różnych rodzajów wirusów.
- W profilaktyce grypy szczególnie istotne jest częste i dokładne mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem, po kichaniu, kaszlu, dotykaniu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone przez inne osoby - przypomina powiatowy inspektor sanitarny w Toruniu Hanna Wolska.
Warto wiedzieć
- Katar, kaszel, podwyższona temperatura - to typowe objawy przeziębienia
- przeziębienie może spowodować jeden spośród ok. 200 wirusów
- grypę wywołują tylko trzy typy wirusów (oznaczone jako A,B,C)