Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indie na bydgoskiej scenie MCK w poniedziałek (9 lutego)

Justyna Tota
Justyna Tota
Indyjska grupa teatralna przyjedzie do Bydgoszczy w poniedziałek, 9 lutego. Aktorzy zaprezentują się na scenie sali widowisko-kinowej MCK. Jak nam jednak zdradzono, na widowni zasiąść będzie mogło tylko 70 osób, dlatego już teraz warto kupić bilety. Wszak
Indyjska grupa teatralna przyjedzie do Bydgoszczy w poniedziałek, 9 lutego. Aktorzy zaprezentują się na scenie sali widowisko-kinowej MCK. Jak nam jednak zdradzono, na widowni zasiąść będzie mogło tylko 70 osób, dlatego już teraz warto kupić bilety. Wszak Materiały promocyjne MCK
W ponad półtoragodzinnym spektaklu słów zostanie wypowiedzianych niewiele (zaledwie kilka zdań), bo tu główną narracją jest ruch. Będą tradycyjne tańce (prawdziwe kody gestów), muzyka i barwne stroje - tak w skrócie zapowiada się teatr w wykonaniu grupy Kasaba Arghya, czerpiący ze źródeł kultury Indii.

Będziemy jednym z zaledwie trzech miast w Polsce (obok Łodzi i Szczecina), w których wystąpi grupa teatralna Kasaba Arghya z Kalkuty. Bydgoska publiczność prawdopodobnie po raz pierwszy zobaczy na żywo spektakl mocno osadzony w tradycjach starożytnej kultury indyjskiej, choć w nowej formie artystycznego przekazu. Z takiego właśnie podejścia do warsztatu teatralnego znany jest kierujący grupą aktorów, którzy dla nas wystąpią, Manish Mitra. Grupa Kasaba Arghya czerpie bowiem z etnicznych korzeni swej kultury, wykorzystując tradycyjne formy tańca indyjskiego (Katakhali, Bharatnatyam, Kathak) i tradycyjne formy teatralne (Kutiyattam i Yakshagana), które łączy jednak w nowy - wciąż rozwijający się - język teatralny. Manish Mitra bowiem przez lata pracował w legendarnym Odin Teatret w Danii, założonym przez włoskiego reżysera i znakomitego teoretyka teatru Eugenio Barbę, i w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracuje też z łódzkim Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea.

O czym będzie spektakl? „Mahabharata” to jeden z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich. Sztuka sceniczna na podstawie tego utworu to opowieść o życiu, miłości i władzy. Słów będzie tu jednak bardzo mało (przez godzinę i czterdzieści minut usłyszymy zaledwie kilka spajających całość zdań z języku angielskim i sanskrycie), główną narracją w tym teatrze jest ruch. Dziwić to jednak nie powinno, wszak jedna z indyjskich legend podaje, że świat stworzony został przez tańczącego Śiwę. Tańce (każdy ma swój styl i kod gestów) są zatem jak sacrum, które kiedyś mogły wykonywać tylko kapłanki w świątyniach. Dziś dla aktorów Kasaba Arghya taniec to intensywny trening, dzięki któremu na scenie potrafią obrazować widzom fabułę spektaklu. A skoro na scenie będą tańce, to będzie też rytm, muzyka i feeria barw pięknych strojów.

Jeszcze więcej o kulturze Indii być może dowiemy się po występie aktorów Arghya, bo MCK będzie zabiegać o to, by goście z Kalkuty spotkali się z widzami.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
09.02.(pon.) godz. 19 - Kasaba Arghya z Kalkuty w spektaklu „The Mahabharata”, sala kinowo-widowiskowa MCK (ul. Marcinkowskiego 12 ), wstęp 10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!