MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilu uczniów z Ukrainy uczy się obecnie w Bydgoszczy? Mamy nowe dane

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W SP nr 63 na bydgoskim Szwederowie uczy się obecnie 90 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli tu po wybuchu wojny. Wszyscy dobrze się tutaj zaaklimatyzowali.
W SP nr 63 na bydgoskim Szwederowie uczy się obecnie 90 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli tu po wybuchu wojny. Wszyscy dobrze się tutaj zaaklimatyzowali. Dariusz Bloch
Ponad dwa lata po wybuchu wojny na Ukrainie w bydgoskich szkołach nadal uczy się spora grupa uczniów z tego kraju. Niektórzy z nich przystąpili też w tym roku do egzaminów zewnętrznych.

Jak podaje bydgoski ratusz - wg. raportu SIO (System Informacji Oświatowej) na dzień 16 maja 2024 r. - ogółem w Bydgoszczy jest 3071 dzieci uchodźców, z czego w placówkach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz łącznie 2066 (30 marca 2022 r. było to 1478 osób).

Aktualnie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszcza 179 dzieci (171 było 30 marca 2022 r.), do szkół podstawowych - 1575 (1113) i 312 osób do szkół ponadpodstawowych (194). W pozostałych placówkach prowadzonych przez inne organy uczy się 1005 osób (dane na dzień na 16 maja 2024). Po wybuchu wojny na Ukrainie było to 156 osób (stan na 30 marca 2022 r.).

Zdają tu egzaminy, mają wsparcie psychologiczne i dodatkowe godziny polskiego

W SP nr 63 na bydgoskim Szwederowie łącznie jest 860 uczniów, w tym 90 to Ukraińcy.

- Ich liczba w naszej szkole przez ponad dwa lata zmieniała się - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Pierwszy największy skok był zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, drugi we wrześniu 2022 roku, gdy rozpoczął się nowy rok szkolny. Jedni po jakimś czasie wracali na Ukrainę, drudzy przyjeżdżali. Rotacja była duża.

W tym roku w tej szkole 19 uczniów z Ukrainy przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. Przykładowo na języku obcym nowożytnym zdawali takie języki jak: angielski, niemiecki i rosyjski, ale polecenia mieli w języku ukraińskim.

- Nie tylko oni, ale też wszystkie dzieci uchodźców dobrze się u nas zaaklimatyzowały - mówi Przemysław Kotłowski. - Zatrudniliśmy też trzy panie, które znają język ukraiński i były wsparciem dla tych uczniów i ich rodziców, bo wielu z nich nie znało języka polskiego.

W SP nr 32 jeszcze w ubiegłym roku szkolnym funkcjonował oddział przygotowawczy dla uczniów-uchodźców z Ukrainy.

- Od września ub. roku już go nie mamy. Część uczniów odeszła, część została w szkole i dołączyła do klas z dziećmi polskimi - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - W ubiegłym tygodniu 14-16 maja osiemnaścioro uchodźców z Ukrainy przystąpiło u nas do egzaminu ósmoklasisty.

Obecnie w SP nr 32 uczy się 102 obcokrajowców, z czego 76 to uchodźcy z Ukrainy.

- To mniej niż, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, wtedy mieliśmy około setki takich uczniów - mówi Arletta Popławska. - Mają dodatkowe 6 godz. zajęć języka polskiego jako obcego, oferujemy im też pomoc psychologiczną. Na pół etatu zatrudniłam również asystenta międzykulturowego, który zna język ukraiński i jest wsparciem dla tych uczniów i ich rodziców. Początkowo pobliska parafia opłacała też takim uczniom obiady.

Bywa i tak, że wyjeżdżają na Ukrainę i ponownie wracają do Bydgoszczy

Nie tylko w podstawówkach, ale też w bydgoskich szkołach ponadpodstawowych uczy się młodzież z Ukrainy, która trafiła tu po 24 lutego 2022 r. W IX LO obecnie jest 10 takich osób, wcześniej (po wybuchu wojny) był tu oddział przygotowawczy dla 25 osób.

- Aktualnie najwięcej, bo 7 takich uczniów mamy w klasie I, pojedyncze osoby są w klasach II i III - mówi Beata Kwasigroch, dyrektor IX LO. - Bywa i tak, że ktoś wyjeżdża i wraca do nas. W grudniu ub. roku jedna z uczennic z mamą pojechała do swojego domu w Odessie, ale nie było tam bezpiecznie. W efekcie ponownie przyjechały do Bydgoszczy i uczennica nadal uczęszcza do naszego liceum.

W IX LO uczniowie - uchodźcy z Ukrainy także mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego oraz otrzymują wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. W ubiegłym i tym roku szkolnym Rada Rodziców sfinansowała tej młodzieży obiady w szkole.

W VIII LO w Bydgoszczy funkcjonuje oddział przygotowawczy. Uczęszcza do niego obecnie 22 Ukraińców.

- Rotacja jest tu duża, gdy wybuchła wojna na Ukrainie mieliśmy nawet dwa takie oddziały z kompletem 50 uczniów - mówi Aldona Sobień, dyrektor VIII LO. - Teraz część z nich uczy się w innych szkołach w Bydgoszczy lub innych klasach w naszym liceum. Łącznie uchodźców z Ukrainy mamy około 30. Uczniowie, którzy dołączyli do nas we wrześniu ub. roku, dobrze się zaaklimatyzowali. Większy problem w nauce mogą mieć osoby, które trafiły do nas w trakcie roku szkolnego np. w marcu czy kwietniu br., ale także mają dodatkowe zajęcia z języka polskiego.

Pod koniec kwietnia br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wśród propozycji zmian jest, m.in., powiązanie wypłat świadczenia 800 plus i świadczenia z programu "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. Projekt przedłuża też ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed wojną do 30 września 2025 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski