Spis treści
Inflacja w listopadzie 2023. GUS opublikował dane
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. – przekazał Główny Urząd Statystyczny w czwartek 30 listopada w szybkim szacunki.
– Ceny w porównaniu z październikiem podskoczyły aż o 0,7 proc. Ostatni raz równie wysoką dynamikę w ujęciu miesięcznym odnotowano w kwietniu. To głównie efekt 8,8 proc. powyborczego wystrzału cen paliw. Żywność podrożała o 0,8 proc. m/m, a nośniki energii minimalnie potaniały – zauważa w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Jednocześnie podkreśla, że „okres najgwałtowniejszego hamowania wzrostu cen potęgowanego przez efekty bazy statystycznej już się zakończył". – W grudniu inflacja może lekko wzrosnąć, ale powinna być zbliżona do tej z minionych dwóch miesięcy. W pierwszej części 2024 r. dynamika CPI powróci jeszcze do spadków, by w drugim kwartale zanotować dołek w okolicy 4 proc. r/r – prognozuje.
– Dane GUS wskazują, że to głównie efekt skokowego wzrostu cen paliwa – te powiększyły się o 8,8 proc. w skali miesiąca. Zmiana zrekompensowała spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i spadek inflacji bazowej – skomentowali za pośrednictwem platformy X eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zgodnie z ich przewianiami, w grudniu nastąpi wzrost inflacji w okolice 7 proc. Jednocześnie szacują, że inflacja w 2024 r. oscylować będzie w pobliżu 6 proc., czyli powyżej mediany prognoz analityków. Wciąż nie znamy jednak decyzji dotyczących zerowego VAT na żywność. Utrzymanie preferencyjnej stawki obniży CPI o około 0,8 pkt.
Odbicie w sprzedaży detalicznej
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8 proc. W porównaniu z wrześniem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 3,2 proc. – przekazał w listopadzie GUS.
– Sprzedaż detaliczna powraca do wzrostów i to z dużym przytupem! – skomentowali ekonomiści PKO Banku Polskiego. – Konsumpcja prywatna wchodzi w fazę solidnego ożywienia. Wiatrem w żagle są dla niej rosnące (realnie) dochody i coraz lepsze nastroje gospodarstw domowych – dodali.
Co zrobi RPP ws. stóp procentowych?
Zdaniem Sawickiego, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące inflacji za listopad „wpisują się w oczekiwania, że po dwóch przedwyborczych obniżkach o łącznie 100 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach zdecyduje się na co najwyżej symboliczne obniżki stopy referencyjnej, która obecnie wynosi 5,75 proc.".
– Pierwszym możliwym (lecz mało realnym) terminem cięcia jest marzec. Będą wtedy znane decyzje nowego rządu w zakresie utrzymywania mechanizmów osłonowych: zerowej stawki podatku VAT na żywność oraz zamrożenia stawek energii elektrycznej. Władze monetarne będą również dysponowały nową projekcją inflacyjną uwzględniająca wpływ wzrostu wydatków budżetowych na przyszłą ścieżkę cen i termin sprowadzenia inflacji do celu – prognozuje ekspert.
Inflacja w październiku 2023 wyższa od prognoz
Inflacja CPI w październiku 2023 roku wyniosła 6,6 proc. To wynik o 0,1 proc. wyższy od wstępnych szacunków, które poznaliśmy 31 października. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wzrósł o 0,3 proc.
Inflacja w Polsce rekordowy poziom osiągnęła w lutym 2023 roku osiągając 18,4 proc. We wrześniu tego roku spadła do jednocyfrowych wartości po raz pierwszy od lutego 2022 roku. Wówczas wyniosła 8,2 proc., a w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 0,4 proc.
