https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Idą śladami Komeniusza

Mateusz Boinski
Zagraniczni organizatorzy międzynarodowego projektu „Comenius” odwiedzili Nakło oraz uczestniczyli w Dniu Europejskim, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 4 w Nakle.

Zagraniczni organizatorzy międzynarodowego projektu „Comenius” odwiedzili Nakło oraz uczestniczyli w Dniu Europejskim, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 4 w Nakle.

<!** Image 2 align=right alt="Image 116588" sub="Podczas wizyty w Nakle zagraniczni goście uczestniczyli w Dniu Europejskim, który zorganizowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 Fot. Mateusz Boinski">- Od dziewięciu lat bierzemy udział w realizacji międzynarodowych projektów. Uczniowie w ramach wymiany zagranicznej wielokrotnie wyjeżdżali do Niemiec, Słowenii i Czech. Udział szkoły w europejskim programie „Comenius” to efekt dotychczasowej pracy - mówi Krystyna Michalska-Brodowska, nauczycielka języka niemieckiego oraz autorka wielu zrealizowanych dotąd projektów.

Nakielska szkoła już od trzech lat uczestniczy w projekcie „Abracadabra”, który powstał w ramach unijnego programu „Comenius - uczymy się przez całe życie”. W realizacji międzyszkolnego projektu bierze udział siedem szkół z Włoch, Hiszpanii, Słowenii, Czech, Belgii, która koordynuje projekt, oraz dwie podstawówki z Polski - z Nakła i Myszkowa.

<!** reklama>- Do tej pory to my byliśmy zapraszani do partnerskich szkół. Postanowiliśmy, że teraz zaprosimy zagranicznych partnerów do siebie - mówi Grzegorz Plichcinski, dyrektor „czwórki”.

<!** Image 3 align=right alt="Image 116588" >W czasie wizyty w Nakle zagraniczni goście spotkali się w Urzędzie Miejskim w Nakle z władzami gminy. Przywitał ich Andrzej Krupiński, wiceburmistrz miasta. W trakcie spotkania wymieniono się spostrzeżeniami na temat wspólnej pracy. Przedstawiciele zagranicznych placówek wzięli także udział w Dniu Europejskim, który odbył się w SP nr 4 w Nakle. Program artystyczny, przygotowany przez uczniów klas IV-V, miał formę konkursu i składał się, między innymi, z przywitania oraz krótkiej piosenki w języku każdego uczestniczącego w projekcie kraju. Uczniowie rozwiązywali także międzynarodową krzyżówkę.

- Specjalne jury w przyszłym tygodniu ogłosi, która klasa była najlepiej przygotowana - zapowiada Grażyna Pasternacka-Ochocka, germanistka oraz współkoordynatorka projektu w nakielskiej „czwórce”.

„Comenius” to także środki finansowe, które szkoły wykorzystują na materiały dydaktyczne dla dzieci. Z unijnych pieniędzy korzystają też nauczyciele, którzy odwiedzają szkoły partnerskie.

- Kolejnym i zarazem ostatnim wspólnym wyjazdem w ramach realizacji projektu „Abracadabra” będzie wizyta w Czechach - mówi Grażyna Pasternacka-Ochocka

Wspólną pracę podsumuje wydanie książki oraz nagranie płyty z utworami muzycznymi z krajów, które uczestniczą w realizacji projektu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski