Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I znowu trawy są wypalane. Nielegalnie

ak
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie: pożarem lasu albo pobliskich domostw
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie: pożarem lasu albo pobliskich domostw Anna Kaczmarz / Polskapresse zdjęcie ilustracyjne
Strażacy gasili dzisiaj palącą się trawę przy torach przy obwodnicy Bydgoszczy w okolicy Pawłówka. Strażacy ostrzegają - wypalanie traw jest niebezpieczne.

Krótko po godz. 14 bydgoscy strażacy dostali zgłoszenie o palących się trawach w okolicach obwodnicy Bydgoszczy niedaleko Pawłówka.

- Przy wiadukcie kolejowym - precyzuje dyżurny bydgoskich strażaków. - Niestety, zaczyna się okres wypalania traw, a jest to bardzo niebezpieczne. Nie tylko dla zwierząt chowających się w tych trawach, ale też dla pobliskich domostw. Taki ogień jest bardzo trudno kontrolować.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Jak zaznaczają strażacy: "Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób."

Wysuszona trawa pali się bardzo szybko. Obień może się błyskawicznie rozprzestrzenić na pobliskie lasy i zabudowania. Ludzie tracą dobytek całego życia.

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

„Info z Polski” - najważniejsze informacje ostatnich dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo