Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia żołnierzy wyklętych. Tak Bydgoszcz będzie obchodziła dzień pamięci

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się na cmentarzu przy przy. Kcyńskiej, w Bydgoszczy.
Główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się na cmentarzu przy przy. Kcyńskiej, w Bydgoszczy. Dariusz Bloch/zdjęcie archiwalne
Główne uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych odbędą się w Bydgoszczy na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Tam, na Bydgoskiej Łączce złożone zostaną kwiaty, z kolei przed budynkiem IPN otwarta zostanie nowa wystawa.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca obchodzony jest już trzynasty raz. W tym roku dzień pamięci jest wspólnie organizowany przez samorząd województwa, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Instytut Pamięci Narodowej i przez dowódcę bydgoskiego garnizonu, szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. Artura Kępczyńskiego.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 Plus

od 16 lat

O godzinie 12 ks. bp. Krzysztof Włodarczyk odprawi mszę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej. Potem, o godzinie 13 ruszy przemarsz na cmentarz komunalny przy ulicy Kcyńskiej. Kwadrans później na nekropolii rozpoczną się główne uroczystości państwowe. Odbędą się na tzw. Bydgoskiej Łączce, czyli na kwaterze dedykowanej żołnierzom wyklętym, tam, gdzie spoczywają szczątki kolejno odnajdywanych żołnierzy.

To Cię może też zainteresować

O przebiegu uroczystości 1 marca na konferencji prasowej w K-PUW mówił wicewojewoda Józef Ramlau: - Tam nastąpi złożenie kwiatów i Apel Poległych.

Pielęgnowanie pamięci o zrywach niepodległościowych

- Do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mam szczególny stosunek - podkreślił Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - To stosunek bardzo osobisty. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy w naszym regionie obchodziliśmy ten dzień. Byłem wtedy wicewojewodą i przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Już wtedy, w bardzo skromnych okolicznościach, wspólnie z IPN mówiliśmy o tym święcie na tle wystawy na rynku w Bydgoszczy - wspomniał, że obecnie na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, gdzie powstała specjalna kwatera, pamięć żołnierzy niezłomnych jest "bardzo dobrze zaznaczona".

Z kolei Mirosław Golon, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku zaznaczał: - 254 lata temu, na Podolu zawiązała się konfederacja w celu obrony wiary i zagrożonej niepodległości ojczyzny. Taka tradycja niepodległościowa była też kontynuowana, gdy konfederacja barska i późniejsze próby ratowania ojczyzny, się nie powiodły. By wspomnieć choćby powstanie styczniowe w 1863 roku. Pół wieku później temu ostatniemu wielkiemu zrywowi, którego bohaterowie jeszcze żyli, Polska złożyła szczególny hołd, wyróżniła ich. Zadbała, by ostatnie lata życia spędzili docenieni. My dzisiaj robimy coś podobnego.

W środę 1 marca przed budynkiem IPN w Bydgoszczy zostanie otwarta wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej pt. "Ocaleni z niepamięci żołnierze podziemia antykomunistycznego z Bydgoskiej Łączki".

Z inicjatywą ustawodawczą ustanowienia Dnia Pamięci wystąpił jeszcze prezydent Lech Kaczyński, a sama ustawa została podpisana przez Bronisława Komorowskiego.

- Pamięć o żołnierzach wyklętych jest czymś, co nas spaja i sprawia, że patrzymy w jednym kierunku - mówił Ramlau. - Oby udało się to przenieść na inne pola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Historia żołnierzy wyklętych. Tak Bydgoszcz będzie obchodziła dzień pamięci - Gazeta Pomorska