W Czerwonym Spichrzu dziś, 25 września o godz. 18.00, Muzeum Okręgowe otwiera wystawę pt. „Wielość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku”.
<!** Image 2 align=right alt="Image 132784" sub="„Pochód rozbójników” Władysława Skoczylasa">Interesującym pomysłem w epoce ekspansji grafiki komputerowej wydaje się być prezentacja dziejów najstarszej z technik graficznych, jaką jest właśnie drzeworyt. Taka wystawa uruchamia wyobraźnię i daje możliwość prześledzenia zmian zachodzących w wypukłodruku (drzeworyt, linoryt i gipsoryt) podczas minionego stulecia oraz wpływu najnowszych technologii na ten środek wyrazu artystycznego.
Historię drzeworytu pokazano na 300 planszach graficznych, z tym że - dla ilustracji procesu tworzenia - niektóre z nich zestawiono dodatkowo z matrycami.
<!** reklama>Artyści też zostali starannie wyselekcjonowani, sięgnięto bowiem do laureatów Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze.
Ekspozycji towarzyszy ciekawa prezentacja multimedialna,która wprowadzi zwiedzających do pracowni grafików - tych funkcjonujących drzewiej i tych najbardziej współczesnych. Ponadto integralną częścią otwieranej dziś wystawy będzie październikowa sesja popularnonaukowa poświęcona zagadnieniu drzeworytu.