Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy.

- Happening był poświęcony problemowi zanieczyszczenia powietrza spalinami z transportu drogowego - mówi Kamila Gawrońska-Dickson, koordynatorka projektu z ramienia Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. - Choć sama szkoła przy ul. Pestalozziego 18 nie jest usytuowana przy ruchliwej ulicy, to w jej okolicy przebiegają takie arterie samochodowe, jak: ul. Jagiellońska, Wyszyńskiego i Skłodowskiej-Curie.
W happeningu wzięło udział 10 uczniów Technikum Budowlanego wraz z nauczycielką Anitą Studzińską, opiekunką grupy. Młodzież maszerowała w okolicy szkoły z transparentami, megafonem i przenośnym czujnikiem jakości powietrza.
Zobacz zdjęcia z happeningu:
- Uczniowie zachęcali także przechodniów do zmiany przyzwyczajeń i przesiadki z samochodów osobowych na transport publiczny, pojazdy z napędem eklektycznym, hulajnogi, rowery, czy nawet wrotki - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Informowali również o szkodliwych składnikach smogu komunikacyjnego oraz o poważnych skutkach zdrowotnych oddychania powietrzem zanieczyszczonym spalinami z rur wydechowych.
Happening został przygotowany dzięki środkom z projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Wcześniej uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat niskiej emisji. Jesienią grupa otrzyma również czujnik jakości powietrza do umieszczenia na budynku szkoły.
Przypomnijmy, że celem projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy jest zaangażowanie mieszkańców Bydgoszczy w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Liderem projektu jest Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, a partnerami Miasto Bydgoszczy i Bydgoski Alarm Smogowy.