"Halka" to najstarszy w Bydgoszczy chór męski, a zarazem jeden ze starszych istniejących do dzisiaj chórów amatorskich w kraju.
Rok 2023 jest jubileuszowym w historii zespołu, bo w marcu minęło 140 lat od założenia Towarzystwa Śpiewu "Halka". Z tej okazji już dzisiaj rozpoczyna się cykl wydarzeń, które mają uczcić te rocznicę.
To Cię może też zainteresować
W piątek, 23 czerwca na ulicy Mostowej otwarta zostanie specjalna, poświęcona historii chóru wystawa fotograficzna. To będzie miało miejsce w samo południe. Pół godziny później nastąpić ma odsłonięcie tablicy pamiątkowej na grobie przedostatniego prezesa Halki, Krzysztofa Sowy. We wtorek po jubileuszu chórzyści planują odśpiewanie utworu „Na Sybir” do wiersza Ludwika Sosnowskiego nad jego mogiłą na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.
Jubileusz uczczony będzie muzyką
- Druh Ludwik zmarły w 1943 roku, działacz patriotyczny, współzałożyciel Domu Polskiego miał życzenie, aby ktoś kiedyś zaśpiewał nad jego mogiłą utwór „Na groby”. My druhowi sprawimy niespodziankę - informuje zespół.
W niedzielę, o godz. 10.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa pod batutą Kaji Potrzebskiej i przy muzyce organisty Macieja Różyckiego wystąpią śpiewacy zarówno Halki, jak i Chóru Lutnia Nova z Aleksandrowa Kujawskiego. Z kolei największe wydarzenie w ramach obchodów działalności chóru nastąpi tego samego dnia, o godz. 17. Wtedy w Domu Polskim odbędzie się koncert jubileuszowy.
Ze śpiewem przez historię
Chór Halka został założony 3 marca 1883 roku. Wśród 12 członków-założycieli znaleźli się przeważnie samodzielni rzemieślnicy, m.in. mistrzowie krawieccy: Franciszek Witecki, Franciszek Kabaciński i Bolesław Dworkowski; mistrzowie szewscy: Kazimierz Goncerzewicz i Maksymilian Maudrych; kupcy: Hieronim Rogaliński i Ludwik Winnicki; ponadto nauczyciel Hipolit Jasiński, publicysta i wydawca gazet w Chełmnie i Toruniu Julian Prejs (występujący pod pseudonimem Sjerp-Polaczek) oraz Tomaszewski, Mężyński i Kujawski (imiona nieznane). Chór przez cały czas swojego istnienia związany jest ze środowiskiem bydgoskiego rzemiosła. Przez kilkadziesiąt lat głównym celem chóru było krzewienie polskiej pieśni w czasie zaborów, a potem w wyzwolonej ojczyźnie.
20 stycznia 1920 roku chórzyści "Halki", wraz z innymi chórami pod dyrekcją Franciszka Masłowskiego, powitali Wojsko Polskie wkraczające do Bydgoszczy. Zaśpiewali mu pieśń Feliksa Nowowiejskiego "Do broni".
W okresie międzywojennym chór prężnie rozwijał się i koncertował. Zyskiwał nie tylko kolejnych słuchaczy, ale również i członków. W swoim najlepszym okresie liczył ich aż 140. Po II wojnie światowej "Halka" wznowiła działalność, by w 1946 roku wziąć udział w Zjeździe Śpiewaczym, który odbywał się z okazji 600. urodzin Bydgoszczy. Kolejne lata, niestety, nie były zbyt dobre dla chóru. Chórzyści mieli kłopot z wykonywaniem swojej pracy, bo władze administracyjne bezpośrednio ingerowały między innymi w repertuar. Potem pojawiło się niebezpieczeństwo rozwiązania zespołu.
Wyjątkowy w historii "Halki" był rok 1983. Wówczas w gmachu Filharmonii Pomorskiej chór świętował 100-lecie swojej działalności.
