
Powikłania są częste i mogą być śmiertelnie groźne
Choroba rozwija się zwykle w ciągu 4 do 10 lat od przechorowania odry. Jej objawy to postępujące otępienie, drgawki, sztywność mięśni. Śmierć następuje w ciągu 2 lat od wystąpienia objawów.
- Powikłania odry są stosunkowo częste, bo dotyczą ok. 30 proc. chorych. To najczęściej zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu i móżdżku. Statystycznie w jednym przypadku na 1000 odra kończy się śmiercią. Wirus może powodować także bardzo poważne, odległe w czasie, powikłanie, mianowicie stwardniające zapalenie mózgu, na które nie ma lekarstwa - mówi doktor Janusz Kaliszczak.
Postępowanie w przypadku zakażenia odrą ->

Gdy już zachorujemy...
Nie ma leczenia swoistego i leczenie odry jest objawowe. Polega ono na farmakologicznej kontroli gorączki za pomocą leków przeciwgorączkowych, stosowaniu leków przeciwkaszlowych, zaciemnieniu pokoju chorego (ze względu na światłowstręt), utrzymywaniu go w dobrym odżywieniu i nawodnieniu oraz odpoczynku. U dzieci z niedoborem witaminy A jej suplementacja jest korzystna. W przypadku nadkażeń bakteryjnych stosuje się antybiotyki. Raz przebyta odra daje odporność na tę chorobę na całe życie.