- Na pojemnikach są informacje, gdzie wrzucać papier, szkło, a ludzie pakują to do jednego worka - mówi Jarosław Ciepłuch ze Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS.
<!** Image 2 align=none alt="Image 152924" sub="Podczas imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej OIKOS można poznać zasady zdrowego życia / Fot. Jarosław Ciepłuch">OIKOS powstało ze zmartwienia stanem środowiska?
Trochę tak. Na co dzień wiele mówi się o środowisku i potrzebie jego ochrony, wskazuje się pożądane zachowania, do wielu ludzi jednak to nie dociera, a w Nakle nie było organizacji, która by się zajęła takim sprawami. Zainspirowany przez kolegę z koła wędkarskiego, postanowiłem w 2006 roku powołać organizację, propagującą i kontrolującą ochronę środowiska oraz prowadzącą edukację ekologiczną.
<!** reklama>Mocno grzeszymy wobec środowiska?
I to codziennie. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie znaczenie ma, na przykład, segregacja odpadów, nawet komunalnych. Wiemy, że jest to kosztowne, ale uważamy, że jeśli nie zaczniemy segregować teraz, to za kilka lat zapłacimy za to jeszcze więcej. Zbyt często też świadomie szkodzimy środowisku. Kiedy w Nakle pojawiły się pojemniki na psie odchody, zaraz znikły z nich plastikowe worki, a kosze wypełniono zwykłymi śmieciami. Dla każdego powinno być oczywiste, że las czy rów przy drodze, to nie miejsce, w które wyrzuca się śmieci. Chcemy więc jednych nauczyć i przekonać do odpowiednich zachowań, innych uczulić, aby reagowali na te sytuacje.
Jak udaje się realizować edukację ekologiczną?
Nie udało nam się dotąd przygotować wydawnictw o tematyce ekologicznej, ale wiele ciekawych informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.oikos.cna.org.pl. Nawiązaliśmy też kontakty z ludźmi, którym dobro środowiska również leży na sercu. Współpracujemy ze szkołami podstawowymi nr 4 w Nakle i w Występie, w których idee ekologiczne propagują Joanna Przywecka i Violetta Biniaś. W organizowanych przez nas konkursach ekologicznych biorą udział uczniowie szkół w Nakle, Olszewce, Potulicach i Występie, co jest też zasługą ich nauczycieli. Zorganizowaliśmy ogólnopolski konkurs fotograficzny „Natura”, dwa razy Kiermasz „Festiwal Kwiatów” (na kolejny zapraszamy 11-12 września), a w czerwcu „Jarmark ekologiczny”, podczas którego kreowano i promowano ekologiczne postawy konsumenckie.
Plany na przyszłość?
Marzy się nam, aby władza planując pewne przedsięwzięcia liczyła się z opinią działaczy ekologicznych. Uważamy że jest to możliwe. W ubiegłym roku skrytykowaliśmy władze miasta za składowanie śniegu z solą zwiezionego z ulic do Łazienek nad Notecią. Chcemy rozmawiać z władzami, między innymi, o zagospodarowaniu terenu wokół parku Sobieskiego i nowo budowanego basenu oraz budowie elektrowni wiatrowych.
Teczka personalna
Jarosław Ciepłuch, mieszkaniec Nakła
Absolwent Technikum Rolniczego w Samostrzelu, wieloletni działacz Polskiego Związku Wędkarskiego w Nakle, a obecnie współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS. Miłośnik przyrody, fotografii i sportu, szczególnie koszykówki.