https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorek kontra Napierała

Paweł Antonkiewicz
W Nakle będzie druga tura wyborów na burmistrza. W Radzie Miejskiej najwięcej radnych ma Porozumienie Nakielskie oraz Prawo i Sprawiedliwość - po pięciu.

W Nakle będzie druga tura wyborów na burmistrza. W Radzie Miejskiej najwięcej radnych ma Porozumienie Nakielskie oraz Prawo i Sprawiedliwość - po pięciu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 161512" sub="Frekwencja podczas niedzielnych wyborów w gminie Nakło wyniosła 42,51 procent (w Szubinie 43,87 proc.) / Fot. Piotr Bembenek">- Nie jest dla mnie niespodzianką, że będzie druga tura wyborów na burmistrza, bo tego się spodziewałem. Zaskoczony jednak jestem, że tej pierwszej nie wygrał Zenon Grzegorek, a Sławomir Napierała. Ciekawe, co będzie w drugiej turze? - nie kryje zaskoczenia i ciekawości mieszkaniec Nakła, pan Roman.

Burmistrz za dwa tygodnie

O stanowisko burmistrza ubiegało się w niedzielę pięcioro kandydatów. Najwięcej głosów, w kolejności, zdobyli: Sławomir Napierała - 2896, którego kandydaturę zgłosił lewicowy Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Napierały, obecny burmistrz Zenon Grzegorek - 2552 (KWW Porozumienia Nakielskiego), Tomasz Miłowski - 2180 (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Maćkowska - 1582 (KW Prawo i Sprawiedliwość) i Andrzej Kinderman - 1288 (KW Platforma Obywatelska).

<!** reklama>Za tydzień, w niedzielę 5 grudnia, w drugiej turze, decydującej o wyborze na stanowisko burmistrza, rywalizować będzie Sławomir Napierała i Zenon Grzegorek.

PiS i lewica tracą

W wyborach do Rady Miejskiej Nakła o 21 mandatów konkurowało w niedzielę 190 osób, reprezentujących 5 komitetów wyborczych. Było wśród nich siedemnastu dotychczasowych radnych (dwóch zrezygnowało z kandydowania, dwóch kolejnych ubiegało się o mandat do Rady Powiatu). Trzynastu spośród nich ponownie zyskało zaufanie wyborców, a najwięcej osób do rady wprowadziły komitety: Porozumienia Nakielskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości - po 5, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - po 4 oraz lewicowy Sławomira Napierały - 3. W wyborach w 2006 r. PiS miało 8 radnych, Porozumienie Obywateli Powiatu Nakielskiego, lewica i PO po 4, a PSL - 1.

Uprawnieni do głosowania mieszkańcy gminy wybrali do rady:

- Okręg wyborczy nr 1: Władysława Górskiego (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Bolesława Kalisza i Edwarda Pubanca (obaj KWW Porozumienie Nakielskie), Szymona Karolczaka i Adama Tchórzewskiego (obaj Prawo i Sprawiedliwość), Jana Światłowskiego (KWW Sławomira Napierały Razem dla Nakła) i Kazimierza Wnuka (KW Platforma Obywatelska).

- Okręg wyborczy nr 2: Krzysztofa Błońskiego (KW PO), Jana Grabarskiego (KW PN), Ewę Haberską (KW PSL), Andrzeja Jedynaka i Jolantę Tadych (KW PiS), Henryka Podejkę (KW Sławomira Napierały).

- Okręg wyborczy nr 3: Janusza Dąbrowskiego i Zdzisława Sella (obaj KW PN), Małgorzatę Dybalską i Mieczysławę Palicką (obie KW PSL), Hieronima Kołaczka (KW PiS), Aleksandrę Konieczną (KW Sławomira Napierały), Tadeusza Matczuka i Halinę Mnichowską (KW PO).

O ile w radzie minionej kadencji były cztery panie, o tyle teraz jest ich 6.

Poszli głosować

W gminie Nakło uprawnionych do głosowania było 25 tysięcy 382 osób, a z możliwości wyboru swojego przedstawiciela w samorządzie skorzystało 10 tysięcy 790.

Frekwencja wyniosła więc 42,51 procent (w wyborach w 2006 roku głosowało 41,55 proc.).

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski