https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa znów atakuje. Sanepid namawia do szczepień

Ewa Andruszkiewicz
123rf
Początek jesieni to czas przygotowań do sezonu grypowego. Pomorski sanepid apeluje i namawia do szczepień. Jak tłumaczą inspektorzy, stanowią one najskuteczniejszą znaną metodę zapobiegania grypie i jej powikłaniom.

- Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba – podaje sanepid. - Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od września 2016 roku na grypę i choroby grypopodobne w Polsce zachorowało aż 4 807 265 osób. W stosunku do poprzedniego sezonu to wzrost aż o 19 proc. Ciężki przebieg grypy i powikłania obserwowano u 16 866 osób, które były hospitalizowane. Niestety, aż 25 osób umarło z powodu tej często lekceważonej choroby – dodaje sanepid.

Mimo tak zatrważających danych, poziom zaszczepienia populacji w Polsce wciąż jest jednym z najniższych w Europie.

- Prawdopodobnie wynika to z niewystarczającej świadomości społecznej dotyczącej korzyści wynikających z profilaktyki grypy oraz działalności ruchów antyszczepionkowych – tłumaczą przedstawiciele sanepidu.

Na terenie województwa pomorskiego w 2016 roku zarejestrowano 847 458 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Od 8 do 15 września tego roku odnotowano na Pomorzu już 16 846 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń/rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. W tym samym tygodniu sprawozdawczym w 2016 roku zarejestrowano 14 385 przypadków, w 2015 roku – 14 261 przypadków, a w 2014 roku – 12 806 przypadków.

W 2016 roku na terenie województwa pomorskiego liczba osób zaszczepionych przeciwko grypie wyniosła 41 361 i była porównywalna do lat ubiegłych.

- Szczepienie przeciw grypie to pewnego rodzaju ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem, jakim jest grypa. Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami – mówi dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Do najczęstszych powikłań po grypie należy zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli lub płuc, a nawet zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowych.

[email protected]

Konsekwencje nieleczonych infekcji

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aneta
Nie powinniśmy lekceważyć żadnej choroby. Najważniejsze to być świadomym objawów jakie niosą za sobą, szczególnie te najbardziej pospolite jak grypa czy przeziębienie, bo uczenie się każdej choroby od deski do deski mija się z celem. Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześniej zareagować, co pomoże w szybszym zwalczeniu choroby.
Sprawa wygląda znacznie inaczej w przypadku najmłodszych. W chwilach niepewności powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto też poczytać na dany temat. Może to się okazać niezwykle cenne w przyszłości.
hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski