Gry planszowe mają wielką zaletę. Bez względu na to, czy są zwykłymi „kulankami”, czy wymagają zaangażowania umysłu, gromadzą wokół siebie ludzi.
<!** Image 2 align=right alt="Image 143336" sub="Jarosław Strawa ze sklepu papierniczego w Toruniu pokazuje gry, które na rynku są od lat i rynkowe nowości Fot. Paweł Wiśniewski">- Sprzyjają kontaktom towarzyskim i utrzymaniu więzi rodzinnych - przyznaje Wojciech Hermanowski, popularyzator nowinek informatycznych, na co dzień nauczyciel w bydgoskim Zespole Szkół Elektronicznych.
Klasyka i nowości
Okazuje się, że walory planszówek na nowo odkrywa coraz więcej osób w kraju i na świecie.
- Jest teraz na nie wielki boom. Zaczynamy być coraz bardziej świadomi tego, że to doskonały sposób na relaks i wspólne spędzanie wolnego czasu - mówi Piotr Budziak, właściciel sklepu „Wszystko Gra!” w Bydgoszczy i Toruniu.
A wybór jest ogromy - nie są to już tylko klasyczne szachy, warcaby czy chińczyk. W sklepach z grami planszowymi znajdziemy przeróżne kategorie gier - od przygodowych przez strategiczne, ekonomiczne na rodzinnych i edukacyjnych skończywszy. To całe multum tytułów. Jednak prawdziwe hity są niezmienne od lat.
- Evergreeny to: osadnicy z Catanu, Carcassonne i Ticket to Ride - podpowiada Piotr Budnik. - Natomiast bardzo modne są obecnie gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze współpracują ze sobą, a nie grają przeciw sobie.
<!** reklama>Również klasyczne gry są modyfikowane wraz duchem czasu.
- W starej grze eurobiznes, w którą lubię grać z rodziną w wakacje, widać postęp techniczny - zauważa Wojciech Hermanowski. - Obecnie nie korzysta się już z papierowych pieniędzy. Gracze posługują się kartami płatniczymi i specjalnym, elektronicznym bankomatem.
Od zabawy do zawodów
Zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu miłośnicy planszówek zrzeszają się w szkolnych kołach lub klubach prowadzonych głównie w domach kultury. Organizatorem tego typu spotkań w obu miastach jest także sklep „Wszystko Gra!”.
- Największą grupą graczy są osoby w wieku 15-40 lat. Jednak na organizowane przez nas spotkania przychodzą - często jako opiekunowie młodych - również starsi ludzie i też świetnie się bawią! - mówi właściciel sklepu.
Celem gier planszowych jest wspólne spędzanie czasu i zabawa, a nie współzawodnictwo, dlatego odbywają się przede wszystkim spotkania, a nie zawody graczy.
Wyjątkiem od tej reguły są scrabble. W naszym regionie odbywają się dwa turnieje rankingowe - Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej „O Kryształowe Jajo Świąteczne” w Inowrocławiu oraz Mistrzostwa Bydgoszczy w Scrabble, zazwyczaj rozgrywane w hali „Łuczniczka”.
- Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku pojawiły się scrabble w polskiej wersji językowej. By promować tę grę w kraju, we wszystkich ówczesnych miastach wojewódzkich przeprowadzono serię turniejów. W naszym regionie zawody odbyły się w 1997 roku we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. W pierwszym z tych miast - pod nazwą I Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej - przypomina Mariusz Kubicki, na co dzień kierownik w MPK i radny, a prywatnie - prowadzący sekcję miłośników scrabble w inowrocławskim klubie „Kopernik” KSM.
Scrabblistów było wielu
- Gdy startowałem w pierwszych mistrzostwach scrabble we Włocławku, to, jak pamiętam, nikt z miejscowych nie brał w nich udziału. Dlatego zaproponowałem, by imprezę organizować w Inowrocławiu. Z kierownikiem inowrocławskiego klubu „Kopernik” dogadaliśmy się z Polską Federacją Scrabble i przyznano nam prawo organizowania turnieju - wspomina Mariusz Kubicki. - I tak Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej stały się naszą tradycją. W tym roku odbędą się po raz czternasty.
Natomiast w sierpniu scrabbliści z całej Polski zjadą do Bydgoszczy.
- Co roku zgłasza się blisko 60 osób - mówi Małgorzata Jóźwiak, współorganizatorka mistrzostw Bydgoszczy. - Dwa razy więcej zawodników startuje w zawodach w Ostródzie, Wałczu i Warszawie, gdzie rozgrywki prowadzone są non stop przez 24 godziny i z dodatkowymi atrakcjami. Co ciekawe, Bydgoszcz jako organizator rankingowych mistrzostw nie ma oficjalnego klubu scrabblistów, zaś klub w Toruniu przestał funkcjonować. Po prostu brakuje ludzi, którzy mieliby czas zająć się sprawami organizacyjnymi i regularnie spotykać się, by grać.
Organizatorzy mistrzostw Bydgoszczy niejednokrotnie myśleli jednak o tym, by założyć taki klub, bo scrabblistów w mieście jest wielu, ale na razie spotykają się i grają w domach.
Warto wiedzieć
- 18-19 kwietnia 2010 r. - XIV Mistrzostwa Ziemi Kujawskiej w Scrabble „O Kryształowe Jajo Świąteczne” w klubie „Kopernik” KSM Inowrocław.
- 7-8 sierpnia 2010 r. - VIII Mistrzostwa Bydgoszczy w Scrabble.