Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry planszowe znów stały się modne

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Czasy warcabów, monopolu i chińczyka dawno się już skończyły. Pomysłowość twórców gier planszowych nie zna granic, a one same przeżywają właśnie swój renesans.

Czasy warcabów, monopolu i chińczyka dawno się już skończyły. Pomysłowość twórców gier planszowych nie zna granic, a one same przeżywają właśnie swój renesans.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200644" sub="Gry planszowe - w przeciwieństwie do komputerowych - nie zsyłają graczy na wygnanie do wirtualnego świata [Fot.: Sławomir Kowalski]">Ciemno, mokro i do tego zimno. Szaro, buro i ponuro! Na przełomie listopada i grudnia najlepiej by było uciąć sobie kilkutygodniową drzemkę. Sen zimowy lepiej jednak zostawić susłom czy niedźwiedziom, najbardziej ponurą porę roku można spędzić całkiem interesująco, np. nad planszą zastawioną pionkami.<!** reklama>

- Wiele osób znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli ktoś pasjonuje się koleją, dajemy mu grę, dzięki której może budować kolej: w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji. Wspólnie ze znajomymi może też zdobyć K2 w Himalajach. Ta gra jest zresztą jednym z polskich hitów uznanym za granicą - mówi Maciej Wiak z Centrum Gier Feniks w Toruniu. - Członkowie ekspedycji muszą zadbać o odpowiedni ekwipunek, a im bliżej szczytu, tym trudniej im jest się poruszać.

Kolejnym planszowym polskim hitem jest gra „Kolejka”, której uczestnicy przenoszą się w czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i walczą o zaopatrzenie swoich czterech kątów i spiżarni w towary deficytowe - nawet w chleb czy mleko. Są listy kolejkowe, rozmowy o polityce, często dość niebezpieczne. Gracze kombinują, jak wyprzedzić swoich przeciwników lub podkładają im... różnego rodzaju świnie. Nie dosłownie, ponieważ o wieprzowinę trzeba przecież walczyć. „Kolejka” doczekała się już sześciu wersji językowych, robi furorę, między innymi, w Japonii. Gra została opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej, do planszy i pionków dołączona jest także książeczka, opisująca kolejkowe zjawisko.

Znudzeni oczekiwaniem w ogonku zawsze mogą radykalnie zmienić klimat i zająć się budową imperium, magią bądź ruszyć na jakąś wojnę. Oferta jest pod tym względem ogromna, obok tradycyjnych sklepów powstają punkty, w których grę można kupić, pożyczyć lub poznać na miejscu.

- Wypożyczenie kosztuje średnio od 5 do 20 złotych, do tego trzeba jeszcze doliczyć kaucję oddawaną w 100 procentach przy zwrocie gry - mówi Bartłomiej Chrobak, właściciel Centrum Gier „Pegaz” w Bydgoszczy, pierwszego, jakie powstało w Kujawsko-Pomorskiem. - Grę wypożycza się na trzy lub siedem dni.

Jest to bardzo dobry sposób na jej przetestowanie, takie punkty, jak dotąd, działają w województwie trzy - jeden w Bydgoszczy i dwa w Toruniu. Jeśli ktoś po wypożyczeniu będzie chciał kupić grę, dostanie rabat.

Organizowane są również różnego rodzaju turnieje i spotkania. Niektóre, jak choćby bydgoskie noce planszówek w auli Wyższej Szkoły Gospodarki, gromadzą niemal 200 osób. Imprezy trwają do rana, bo chociaż przeciętna rozgrywka zajmuje około dwóch godzin, to są gry, przy których można siedzieć godzinami. Producenci niektórych z nich bardzo zresztą dbają, aby gracz się nie nudził i wymyślają kolejne uzupełnienia. Tak jest chociażby z niezwykle popularną „Carcassonne”, gdzie do zbudowanego średniowiecznego miasta za kilkadziesiąt złotych można dobudować klasztor czy zamek.

Wielkie planszowe bogactwo nie wyparło atrakcji królujących przed wielu laty. W sklepach nadal można kupić „Monopol”, przystosowany zresztą do upodobań graczy.

- Poza nowymi grami, sporą popularnością nadal cieszą się bierki czy chińczyk - mówi Lech Michalak ze sklepu papierniczego przy Szerokiej w Toruniu. - Swoich amatorów wciąż jeszcze znajdują domino, a nawet pchełki.

Ostatecznie za dobrą rozrywkę na wiele długich wieczorów trzeba zapłacić od kilku (za pchełki czy bierki) do nawet 200 złotych.



Ogniem, mieczem i kostką

W Toruniu w najbliższą sobot Centrum Gier „Feniks” zaprasza na dzień gier sarmackich, a później na noc gier planszowych. Szczegóły można znaleźć na Facebooku: http://pl-pl.facebook.com/cgfeniks

W Bydgoszczy Centrum Gier „Pegaz” zaprasza na noc planszówek 8 grudnia. Szczegóły na stronie: http://www.pegaz-gry.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!