- Dorośli z zainteresowaniem czytali ulotki, a dzieci były nieco zaskoczone, że tak po prostu dostają od nas zabawki. Na nasze zaproszenie wszyscy reagowali jednak sympatycznie - mówi nam Katarzyna Rupiczak, która wraz z koleżankami z III roku kierunku przemysłów kreatywnych na WSG w czwartkowe popołudnie najmłodszym przechodniom rozdawała skakanki, bierki, karty Piotruś i inne zabawki, a dorosłym ulotki informujące o międzypokoleniowej imprezie Wielkie BydgoszczGranie w sobotę i niedzielę (29 i 30 kwietnia).
Wielkie BydgoszczGranie to projekt dyplomowy studentów WSG trzeciego roku przemysłów kreatywnych, na realizację którego żacy otrzymali wsparcie finansowe miasta Bydgoszczy. Jaki jest cel tego wydarzenia?
- Młodym ludziom chcemy pokazać, a nieco starszym przypomnieć, że bez komputerów, internetu i smartfonów też można fajnie spędzić czas w towarzystwie rówieśników czy międzypokoleniowo - wyjaśnia Katarzyna Rupiczak, starosta roku.
Zobacz też: Bydgoszcz na majowy weekend. Jakie atrakcje?
O tym, że bydgoszczanie wcale nie zapomnieli o planszówkach i nadal chętnie w nie grają, studenci WSG przekonali się, zarówno przeprowadzając ankietę, jak i ogłaszając konkurs fotograficzny, którego rozstrzygnięcie nastąpi w sobotę.
- Wyniki przeprowadzonej ankiety pozytywnie nas zaskoczyły. Okazało się, że 60 procent ankietowanych gra w gry planszowe. W jakie najczęściej? O tym opowiedzieli nam też bydgoszczanie podczas ulicznej sondy, którą zarejestrowaliśmy. Nasz filmowy reportaż, jak i wyniki badań co do popularności gier planszowych wśród bydgoszczan, zaprezentujemy już w sobotę - zaprasza Katarzyna Rupiczak.
Również w sobotę w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14) będziemy mogli zobaczyć wystawę fotografii nadesłanych przez bydgoszczan w ramach ogłoszonego przez studentów konkursu Graj nie online. Zobaczymy 21 prac, a autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni podczas wernisażu o 16.00.
Bydgoskie dziennikarki najlepsze!
- Doskonałe w tych fotografiach jest to, że pokazują różnorodność gier, w jakie grają mieszkańcy, bo na nadesłanych zdjęciach gry praktycznie nie powtarzają się. Jest chińczyk, bierki, szachy, ale i gra planszowa stworzona od podstaw przez graczy - po prostu narysowana na kartce papieru - opowiada Katarzyna Rupiczak, która zdradziła nam, że jeśli chodzi o studentów przemysłów kreatywnych na WSG, to w planszówki grają nawet... na zajęciach. Nic więc dziwnego, że wśród pracowników naukowych WSG są prawdziwi pasjonaci, którzy w sobotę chętnie opowiedzą o typach gier czy pokutujących na ich temat stereotypach (wykłady w sobotę o godz.12.15, 13.00, 13.45).
Wielkie BydgoszczGranie to oczywiście także okazja do tego, by wspólnie zagrać i to w niejedną grę. Najpierw w sobotni wieczór (godz. 17.00) studenci zapraszają do zagrania w grę miejską „Z Rejewskim po WSG", według ich autorskiego scenariusza - zapisy na miejscu w godz. 15.40-17.00 przy wejściu do APK. Można zgłaszać się całymi grupami lub indywidualnie.
Walki robotów na bydgoskim uniwersytecie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Natomiast w niedzielę - w którą przypada Światowy Dzień Gier Planszowych! - w APK WSG odbędzie się wielki rodzinny festyn gier. Od południa rozpoczną się zapisy chętnych do rozgrywek konkursowych, w których wygrać będzie można nagrody - oczywiście w postaci gier. Zagrać będzie można w chińczyka, „Wsiąść do pociągu: Europa” czy w „Państwa i miasta”. Rozgrywki konkursowe potrwają od 15.00 do 18.00, ale świetnie bawić się, wspólnie grając jak za dawnych lat, będzie można przez cały festyn. Każdego dnia wszystkie atrakcje są bezpłatne.
Partnerami rozgrywek są: Katedra Przemysłów Kreatywnych WSG, Akademicka Przestrzeń Kulturalna oraz Centrum gier Pegaz. Polecamy!
