https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groźne miejsca na mapie Bydgoszczy i okolic. Tam rządzą piraci drogowi i składowane są śmieci

Maciej Czerniak
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku. W ubiegłym roku bydgoska policja informowała, że (w ciągu jednego roku) odnotowano na niej w całym Kujawsko-Pomorskiem ponad 4,3 tys. sygnałów o zagrożeniach
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 2016 roku. W ubiegłym roku bydgoska policja informowała, że (w ciągu jednego roku) odnotowano na niej w całym Kujawsko-Pomorskiem ponad 4,3 tys. sygnałów o zagrożeniach geoportal.gov.pl
Na interaktywnej mapie zagrożeń bezpieczeństwa w Bydgoszczy i okolicach najczęściej pojawiają się notki ostrzeżenia dotyczące nieprzepisowej jazdy. Jest też kilka zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu i nielegalnych składowisk odpadów. Dzięki mapie policja mogła również szybciej nieść pomoc osobom bezdomnym.

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

od 16 lat

W minionych latach bywało, że dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci zatrzymywali młodocianych "na gigancie", czy - jak w przypadku jednej z podbydgoskich gmin - dilera z suszem konopnym. W ostatnich miesiącach jednymi z najczęściej odnotowywanych przypadków na KMZB są te dotyczące bezdomności.

Takie zgłoszenia odbierali w ciągu ostatnich trzech miesięcy policjanci z komisariatu w Fordonie.

To Cię może też zainteresować

- Po każdym takim zgłoszeniu jechali we wskazane przez mieszkańców miejsce, w którym mogą przebywać osoby bezdomne. Policjanci nie tylko weryfikowali to zgłoszenie, ale przede wszystkim udzielali niezbędnej pomocy rozdawali kurtko-śpiwory, koce termiczne czy jedzenie - informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Fordońscy dzielnicowi - jak zapewnia bydgoska KWP - systematycznie sprawdzają wskazane miejsca w ciągu dnia o różnych porach, a także przekazują informacje policjantom Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, by ci prowadzili nocne kontrole i udzielali pomocy w razie potrzeby.

Zamiast narkotyków, niewłaściwe parkowanie

Właśnie fordońskie osiedla są tymi, które bywają najczęściej oznaczane na policyjnej mapie zagrożeń. W rejonie ulicy Monte Cassino np. zgłaszano ostatnio "spożywanie alkoholu w miejscu publicznym". Wcześniej takim zakątkiem miasta "ulubionym" przez użytkowników mapy był obszar między między skrzyżowaniami z Warmińskiego i Marcinkowskiego, gdzie kilkadziesiąt razy zawiadamiano policję o pijących alkohol i zażywających narkotyki. Problem najwyraźniej jednak zniknął, a przynajmniej nie widać go na mapie, bo do najczęściej zgłaszanych "sytuacji zagrożeń" w Śródmieściu należy teraz niewłaściwe parkowanie bądź przekraczanie dozwolonej prędkości.

Wracając do Fordonu, w lasku w rejonie ulicy Korfantego odnotowano również fakt spożywania alkoholu pod chmurką, ale i (niedawno, bo 15 lutego) dokonanie "aktu wandalizmu". Z kolei w parku niedaleko ronda Misji Pokojowych ONZ zaznaczono istnienie dzikiego składowiska śmieci.

Kiedy w 2016 roku uruchomiono na geoportal.gov.pl uruchomiono interaktywną Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, policjanci zaznaczali, że naniesienie „zdarzenia” na mapę nie jest jednoznaczne ze zgłoszeniem przestępstwa.

- Mapa jest na bieżąco analizowana. Służy do lepszej komunikacji z obywatelami. Każde niepokojące zdarzenie, które ktoś nanosi na mapę, jest weryfikowane przez policję - mówił kom. Przemysław Słomski, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Patrol udaje się we wskazane miejsce i jeżeli zagrożenie rzeczywiście tam występuje, musi podjąć interwencję.

Obecnie na mapie Bydgoszczy i sąsiadujących gmin widnieje blisko 390 zgłoszeń. W większości dotyczą one przekraczania prędkości oraz niewłaściwego parkowania. Kilka zgłoszeń, jak np. to okolic fordońskiej ulicy Rataja, dotyczy "grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją". Zaznaczono również problem związany z niszczeniem zieleni w Dolinie Pięciu Stawów na skraju Szwederowa.

Z mapy niemal zupełnie zniknęły zagrożenia związanymi z aktami agresji czy ze spożywaniem narkotyków. Jeszcze dwa lata temu sygnały o "osobach narkotyzujących się" były bardzo częste i wskazywano tu okolice ulic Bocianowo, Sienkiewicza czy Rycerskiej w centrum miasta.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Ludwik
Z ciekawości zajrzałem na teren BPPT bo często wracam tamtędy wieczorami i zwykle jakaś banda przygłupów urządzała sobie rajdy, zwłaszcza w okolicy biurowca Pro natury. Jakiś czas temu było tam wiele zaznaczonych zgłoszeń, teraz mapa jest czysta a rajdy się trafiają - choćby na przedłożeniu ul. Glinki czy przy biurowcu Pro naury.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski