Pochówek poza cmentarzem - w kościele lub na jego terenie - nie będzie już budził kontrowersji. Ministerstwo zmienia obowiązujące od lat 70. przepisy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 70013" sub="Grób księdza Zygmunta Trybowskiego nie znajduje się na cmentarzu, ale na terenie stworzonej przez niego parafii. Dla jednych taki pochówek był najlepszym sposobem na uhonorowanie proboszcza, u innych budził mieszane uczucia. /Fot. Marek Chełminiak">Takie pogrzeby zdarzają się niezwykle rzadko. W Bydgoszczy ostatni miał miejsce 5 lat temu. 31 grudnia 2002 roku, obok fordońskiego kościoła Matki Bożej Królowej Męczenników przy ulicy Bołtucia, pochowany został proboszcz i założyciel tej parafii, ksiądz prałat Zygmunt Trybowski. Na jego pogrzeb przybyli wszyscy proboszczowie, ale przede wszystkim setki bydgoszczan, którzy chcieli podziękować za budowę pierwszego kościoła w nowym Fordonie. Nic więc dziwnego, że wspólnota parafialna chciała, by miejsce pochówku ich proboszcza znajdowało się jak najbliżej kościoła.
- To był wspaniały kapłan, do którego można było zwrócić się nie tylko z rozterkami duchowymi, ale także z tymi zwykłymi, codziennymi sprawami. Księża tacy jak on powinni być chowani w pobliżu kościoła, bo za życia byli jego integralną częścią - twierdzi pan Tadeusz, który współuczestniczył w budowie pierwszej świątyni w Fordonie.
<!** reklama>Obok głosów poparcia, nie zabrakło wtedy i opinii przeciwników, którzy twierdzili, że pochówek poza cmentarzem, za to w sąsiedztwie bloków mieszkalnych, nie jest dobrym pomysłem. Podobne kontrowersje wzbudziły pogrzeby księży w Toruniu. Na przełomie lat 80. i 90., na terenie trzech tamtejszych parafii zasłużonych kapłanów pochowano na przykościelnym terenie lub w kryptach. Jeden z ówczesnych radnych SLD złożył nawet zapytanie do tamtejszej Rady Miasta, czy tego typu pogrzeby są legalne. Okazuje się, że obowiązujące od lat 70. przepisy nie precyzowały dokładnie tej sprawy. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówiła jedynie, że groby mogą się znajdować wyłącznie na nekropoliach. Dopuszczono jednak pogrzeby w katakumbach i przez zatopienie w morzu. Nowelizowane właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury przepisy uwzględniają możliwość pochówku poza cmentarzami. Legalne więc będzie chowanie osób zasłużonych w grobach, które znajdują się w miejscach kultu religijnego (np. w kościołach, kaplicach) i miejscach pamięci narodowej, ale tylko na terenach przykościelnych. Groby można także umieszczać obok świątyni jako samodzielne obiekty budowlane. Ustawa nadal zakazuje grzebania zmarłych na terenie prywatnych posesji.