Góru szkoleniowców Michał Brzuchalski obchodził w tym roku jubileusz 45-lecia pracy

Sławomir Kabat
Bacddddddddd ddddddddddddddddd efghijklsmmmmmmmmmmmmmm
Bacddddddddd ddddddddddddddddd efghijklsmmmmmmmmmmmmmm Dariusz Bloch
Beata Mikołajczyk i Dawid Putto to dwoje bohaterów sezonu małego klubu UKS Kopernik Bydgoszcz. Beata zdobyła aż dwa medale mistrzostw świata, a Dawid ten najcenniejszy - złoty w sztafecie.

W gościnnych progach Pałacu Młodzieży odbyło się podsumowanie wyników sekcji kajakowej Kopernika. Tym razem uroczystość organizowała młodzież. Konferansjerką na spotkaniu była najbardziej utytułowana zawodniczka sekcji, dwukrotna medalistka olimpijska Beata Mikołajczyk, która dodatkowo jest członkiem zarządu klubu.
[break]

Ten rok był wyjątkowo szczęśliwy dla najlepszej zawodniczki. „Becia” wywalczyła połowę z 20 medali wywalczonych łącznie przez sekcję. Na mistrzostwach świata w Duisburgu startowała aż w trzech konkurencjach - w wyścigu K-2 500 m z Karoliną Nają zdobyła brązowy medal, w K-2 200 m srebro, a w czwórce na 500 m była 4. Zdobyła także 2 złote medale mistrzostw Europy na 200 i 500 m, cztery medale z Pucharów Świata. Potwierdziła, że jest najlepszą kajakarką i do tego wszechstronną - potrafi zdobywać medale na wszystkich dystansach od 200 do 1000 m oraz dopasować się do każdej osady reprezentacyjnej.

Abc

22-letni Dawid Putto jeszcze kilka lat temu gonił na treningach Beatę. Dziś, kiedy dorósł, jest jej sparingpartnerem w klubie. Efekty tej współpracy podopiecznych trenera Wiesława Rakowskiego są fantastyczne. W tym roku Dawid został mistrzem świata w sztafecie K-1 4x200 wspólnie z Piotrem Siemionowskim, Sebastianem Szypułą (obaj Zawisza) i Denisem Ambroziakiem. W konkurencji olimpijskiej K-2 200 m z Ambroziakiem był 6. tracąc do brązowych medalistów zaledwie 0,2 sekundy.

- W klubie trenuje 80 zawodników - mówi trener Wiesław Rakowski. - Cieszymy się, że rosną już następcy naszych mistrzów. Kajakarze Kopernika zdobyli ponadto medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Długodystansowych Mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach Polski młodzików.

Podczas spotkania uhonorowano dwóch zawodników, którzy w tym sezonie zdali egzamin na tytuł licencjata. Byli to Dawid Putto i Mateusz Grabowiecki.

Klub pamiętał także o zawodnikach, którzy ukończyli kariery. Klaudia i Mateusz Grabowieccy. Klaudia, z domu Prill, wiosłowała 10 lat i zdobyła 13 medali dla klubu, a Mateusz (13 lat, w karierze zdobył 15 medali).

Uroczystość uświetnili wyjątkowi goście, legendy tej dyscypliny: Daniela Walkowiak-Lewicka (pierwsza polska kajakarka, która zdobyła medal dla Polski na olimpiadzie w 1960 roku) oraz trener kadry kajakarzy Michał Brzuchalski. Przy okazji kajakarze Kopernika pamiętali o jubileuszu utytułowanego szkoleniowca, który w tym roku obchodził 45 lat pracy. Gratulacje od swoich podopiecznych odebrali także trenerzy: oprócz Wiesława Rakowskiego, także Andrzej Bręczewski, Katarzyna Górecka, Mateusz Grabowiecki.

Sukcesów nie byłoby, gdyby nie troskliwa opieka medyczna doktora Andrzeja Rakowskiego.