MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Białych Błotach od wczoraj cieszy się profesjonalną pracownią filmoteki szkolnej

Katarzyna Słomska
Gościem specjalnym podczas otwarcia Pracowni Filmoteki Szkolnej była aktorka Sandra Staniszewska (na zdjęciu)
Gościem specjalnym podczas otwarcia Pracowni Filmoteki Szkolnej była aktorka Sandra Staniszewska (na zdjęciu) Tomasz Czachorowski
To jedyne takie miejsce w naszym województwie. Białe Błota dołączyły do sześciu innych miejscowości w całej Polsce, gdzie we współpracy z Instytutem Sztuki Filmowej stworzono dla uczniów salę kinową.

Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej w Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego przy ulicy Czystej w Białych Błotach. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ w Polsce jest to szósta taka pracownia a w naszym województwie, jak na razie jedyna. W otwarciu wzięli udział: przedstawiciel kuratorium, lokalne i wojewódzkie władze oraz pracownicy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, krytycy filmowi. Gościem specjalnym była aktorka Sandra Staniszewska, znana z roli m.in. w ekranizacji książki „Kamienie na szaniec”.
[break]

- Pracownie Filmoteki Szkolnej to kolejna inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach - mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Współpraca PISF ze szkołami rozpoczęła się w 2009 roku. - Dostarczyliśmy wtedy bezpłatnie nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych pakiet 55 wybranych filmów fabularnych. Okazało się jednak, że to nie wystarczyło, by zachęcić do oglądania i omawiania filmów w polskich szkołach - wspomina Anna Sienkiewicz - Rogowska. - Postanowiliśmy zatem rozszerzyć naszą działalność. Tak powstał pomysł na tworzenie w szkołach profesjonalnych minikin, gdzie uczniowie w dobrej jakości obrazu i dźwięku będą mogli zobaczyć klasyki kina polskiego. Ogromnie się cieszę, że dzięki współpracy z panią Ewą Jakubowską taka pracownia powstała jako pierwsza w województwie kujawsko - pomorskim właśnie w Białych Błotach
Jedna z sal w Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego przeszła gruntowny remont i została zaadaptowana na salę kinową.

- Chcemy, by z kina korzystali uczniowie naszej szkoły, by byli bardziej świadomymi odbiorcami kultury, ale nie tylko. Do naszego kina zapraszać będziemy także lokalną społeczność - mówi Ewa Jakubowska, nauczycielka i liderka Filmoteki Szkolnej.
Akcja obejmuje swoim zasięgiem również warsztaty zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

- Filmy oglądać można nie tylko na języku polskim, ale też na takich przedmiotach jak: wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie, godzina wychowawcza, czy nawet podczas lekcji z fizyki - dodaje Anna Sienkiewicz - Rogowska. - Warto też dodać, że szkoły otrzymały dzięki akcji dostęp do 100 polskich produkcji, które zobaczyć można w Internecie. Zachęcamy też uczniów, by pisali recenzje filmowe i komentowali obejrzane produkcje na stronie internetowej: skrytykuj.pl.

Jak zapewnia pracownica Polskiego Instytutu Szkoły Filmowej - program Filmoteka Szkolna nie jest nastawiony na tworzenie z uczniów filmowców. - Oczywiście bardzo się ucieszymy, jeśli dzięki naszej akcji uda się wyłonić perełki, ale nie to jest naszym głównym celem. Przede wszystkim chcemy wyedukować nowe pokolenie inteligentnych młodych ludzi, którzy będą rozumieli sztukę filmową. Dzięki temu lepiej zrozumieją też świat - dodaje Anna Sienkiewicz - Rogowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!