Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geografia to jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów rozszerzonych. Jak poszło „naszej” maturzystce?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tomczyk Angelika maturzystkaTomczyk Angelika maturzystka
Tomczyk Angelika maturzystkaTomczyk Angelika maturzystka Jarosław Pruss
Wczoraj Angelika Tomczyk, tegoroczna maturzystka, której „Express” towarzyszy podczas egzaminu dojrzałości, zmierzyła się z geografią na poziomie rozszerzonym.

Geografia była trzecim po języku angielskim i biologii przedmiotem na poziomie rozszerzonym, który najczęściej wybierali licealiści z regionu. W całym województwie egzamin ten pisało w nowej formule 2322 absolwentów liceów. Mieli na to 150 minut. Wśród nich była właśnie Angelika Tomczyk z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy, której zmagania na maturze śledzimy na bieżąco.

ZOBACZ ZDJĘCIA KLAS MATURALNYCH:Matura 2015. Zdjęcia pamiątkowe bydgoskich licealistów [ZNAJDŹ SIEBIE NA FOTCE]
[break]
- To był średnio trudny egzamin - ocenia Angelika.

- Do rozwiązania mieliśmy 35 zadań, ale niektóre były dość rozbudowane. Zawierały nawet kilka podpunktów. Część pytań dotyczyła geografii fizycznej, gdzie należało wykazać się też wiedzą z biologii czy fizyki, inne geografii społeczno-ekonomicznej. Oprócz arkusza otrzymaliśmy załącznik - kolorową wkładkę zawierającą mapy i zdjęcia - wyjaśnia Angelika.

„Nasza” maturzystka rozwiązała wszystkie zadania, ale przyznaje, że kilku odpowiedzi nie była pewna.

- Najdłużej zastanawiałam się nad zadaniem z mapą Afryki. Należało wskazać czynniki, które w dużym stopniu wpłynęły na gęstość zaludnienia na obszarach zaznaczonych na mapie, oraz dwie cechy charakterystyczne gospodarki danego obszaru. Nie miałam natomiast problemu z dopasowaniem zdjęć skamieniałości: trylobita, amonita oraz plezjozaura i mamuta do okresu lub epoki geologicznej, w której zwierzęta te żyły. Były też m.in., zadania z prądów morskich oraz przyporządkowanie religii takich jak: buddyzm, islam, katolicyzm czy protestantyzm do państw zaznaczonych na mapie - mówi Angelika.

- Przed egzaminem trochę obawiałam się, czy w opisie zadań będzie podane, ile odpowiedzi trzeba wybrać, bo w tych, które ćwiczyłam przed maturą, brakowało takich informacji. Na szczęście, opis był konkretny - dodaje. Geografia to ostatni przedmiot rozszerzony, z którym mierzyła się Angelika. Teraz przed nią egzaminy ustne z: języka polskiego (21 maja) i angielskiego (28 maja). - Mam już pewne doświadczenie, więc stres jest trochę mniejszy. Od jutra skoncentruję się na przygotowaniach do polskiego. W nowej formule nie ma prezentacji, tylko losuje się pytanie. Na odpowiedź jest 10 minut. Boję się, że moja wypowiedź będzie krótsza. W przerwach między powtórkami zamierzam relaksować się na treningach - mówi Angelika, która tańczy hip-hop w grupie Volf Gang.

Druga z „naszych” maturzystek, Julia Kaźmierkiewicz z LOTS, także będzie zdawała ustny polski w tym samym terminie, co Angelika, a 25 maja - ustny angielski. Wcześniej - 20 maja - czeka ją jeszcze matura pisemna z hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym. - Na razie się nie denerwuję. Właśnie powtarzam sobie słówka i gramatykę. Słucham dużo nagrań, by nie polec na zadaniach ze słuchu - mówi Julia.c]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!