Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Marszałek województwa Piotr Całbecki, który wciąż przebywa w Brukseli, ogłosił w środę (7.12), że Komisja Europejska zatwierdziła fundusze na najbliższe lata dla naszego regionu. Kujawy i Pomorze dostaną prawie 1,9 mld euro na inwestycje w różnych obszarach.
- Jesteśmy jednym z pierwszych regionów w Polsce, który zakończył okres negocjacji, uzgodnień i wyczekiwań na ostateczną akceptację. Dziś wieńczymy sukcesem tę trwającą od dawna pracę. Mamy umowę zatwierdzającą nasz nowy program operacyjny, który teraz będzie się nazywał Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza - powiedział marszałek Piotr Całbecki. - Dostaliśmy 1 mld 836 mln 106 tys. 331 euro. To są pieniądze, które już mamy, które już możemy wydatkować.
Na co pójdą pieniądze?
Miliony z unijnych pieniędzy wydane będą na szeroko rozumiane inwestycje z zakresu ochrony środowiska - to walka ze smogiem, inwestycje w odnawialne źródła energii, nowoczesna gospodarka odpadami, zieleń w miastach i wiele kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Pieniądze pójdą także na rozbudowę infrastruktury drogowej - powstanie 14 nowych obwodnic m.in. Golubia-Dobrzynia, Więcborka czy Sępólna Krajeńskiego. 41 mln euro przeznaczonych zostanie na kolej - to zakup nowego taboru oraz rozwój linii kolejowych. Województwo chce inwestować także w pociągi napędzane wodorem. Szeroki strumieniem unijne fundusze popłyną też do przedsiębiorców, placówek naukowych, instytucji kultury. Wsparta zostanie turystyka i oddolne, lokalne inicjatywy. W programie są także inwestycje w służbę zdrowia.
Marszałek Piotr Całbecki zapewnił też, że kontynuowane będą już rozpoczęte inwestycje jak chociażby budowa Teatru Muzycznego w Toruniu. Na specjalne wsparcie mogą liczyć również oba uzdrowiska w regionie - Ciechocinek oraz Inowrocław.
Region z ambicjami
- Plan przedstawiony przez kujawsko-pomorskie był bardzo dojrzały, przejrzysty i przede wszystkim ambitny. Region bardziej rolniczy, w którym nie ma wielkich przedsiębiorstw, ma aspiracje, nie chce zostać wśród regionów słabiej rozwiniętych. Imponuje też sposób wykorzystania funduszy unijnych, który jest bardzo sprawny i odpowiedzialny. Oddolne podejście do planowanych zadań powoduje, że te środki z UE są bliżej ludzi - oceniła Maria Galewska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Polecamy
- Powstała Wielka Lista Ginekolożek i Ginekologów. Kogo polecają pacjentki z Torunia?
- Chris Holder będzie ojcem! Żużlowiec i jego ukochana spodziewają się córki [zdjęcia]
- Toruń. Kobieta wjechała do salonu urody... przez okno! Odmówiła dmuchania w alkomat
- Tajemniczy wpis Sławomira Mentzena. Kto próbuje szantażować toruńskiego polityka?
Podczas środowej konferencji głos zabrał także Jacek Gajewski, radny wojewódzki i członek delegacji pracującej w Brukseli.
- W czasie szalejącego kryzysu te środki są bardzo ważne. Nasz projekt jest ambitny, stanowi kreatywny kompromis. Dzisiejszy dzień jest bardzo dobrą datą dla wszystkich mieszkańców regionu - powiedział Gajewski.
W połowie stycznia planowane jest spotkanie z samorządowcami z regionu. Zostaną oni wówczas poinformowani o sposobach wydatkowania unijnych pieniędzy oraz o szczegółowym harmonogramie inwestycji.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: