Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fordońska kusi inwestorów. Sprawdź, co tam powstanie

Wojciech Mąka
W okolicach ronda Fordońskiego powstaną nie tylko nowoczesne biurowce, ale także duże osiedle mieszkaniowe. Warszawska spółka JHM Development do 2020 roku zbuduje 300 mieszkań na działce przy ul. Żabiej, tuż nad Brdą.

Na początku stycznia spółka JHM Development sfinalizowała zakup działki o powierzchni 0,79 ha zlokalizowanej w okolicach ulic Fordońskiej i Żabiej (koło budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad).

Nowy właściciel zamierza wybudować w tym miejscu duże osiedla mieszkaniowe, na którym znajdzie się około 300 mieszkań. Zbyt wielu szczegółów dotyczących inwestycji nie zdradził. Wiemy jedynie, że trwają prace projektowe, a także poszukiwania wykonawcy. Budowa ruszy w przyszłym roku i potrwa nie dłużej niż dwa lata. Budynki byłyby więc gotowe najpóźniej w 2020 roku.

Fordońska: Atrakcyjna lokalizacja

Dlaczego warszawska spółka zdecydowała się budować w okolicach ronda? - Ponieważ lokalizację oceniamy jako bardzo atrakcyjną. Bliskość szkół, uczelni wyższych, biurowców, punktów usługowych oraz sklepów to największe atuty. Dodatkowo działka położona jest blisko głównych węzłów komunikacyjnych. Po dokładnej analizie bydgoskiego rynku nieruchomości jesteśmy przekonani, że będzie to jeden z naszych najlepszych projektów - mówi Regina Biskupska, prezes JHM Delelopment. - Oceniamy, że aglomeracja bydgoska, licząca ok. 600 tys. ludności, to ogromny potencjał. Tak szybko rozwijające się miasto potrzebuje nowoczesnych obiektów mieszkalnych - twierdzi.

Inwestycja w Bydgoszczy będzie kolejnym projektem JHM Development w dużej aglomeracji. Największa inwestycja firmy to budowa osiedla Twoja Dolina, mieszczącego się przy Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Ponadto firma działa w województwach: łódzkim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Obecnie deweloper poszukuje działek m. in. w Trójmieście i Warszawie. - Doświadczenie zdobyte na rynku katowickim z całą pewnością będzie pomocne w wejściu na bydgoski rynek - mówi Regina Biskupska.

Fordońska: Wychodzą z podziemia

Po sąsiedzku, tuż przy rondzie Fordońskim, trwa juz budowa pierwszego z dwóch biurowców Arkada Business Park. Obecnie trwają roboty związane z wykonaniem konstrukcji podziemnej budynku. W tym roku biurowiec ma być już w stanie surowym zamkniętym i mieć gotową elewację. Rozpoczęcie wykańczania biur najemców planowane jest na III-IV kwartał 2017 r. Po zakończeniu budowy pierwszego budynku, inwestor planuje postawienie w sąsiedztwie drugiego, bliźniaczego biurowca.
- Budowa sąsiaduje ze strategicznym punktem komunikacyjnym, jakim jest rondo Fordońskie. W związku z tym organizacja pracy i logistyki musi być na najwyższym poziomie. Wszystkie dostawy odpowiednio planujemy, a prace, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo osób postronnych, odpowiednio zabezpieczamy - mówi Arkadiusz Kowalski, kierownik budowy z firmy Skanska.

Fordońska: Nowe oblicze ronda

Inwestorzy nie mają wątpliwości, że nowy budynek zmieni charakter ronda Fordońskiego i całej okolicy. - Arkada Business Park będzie najnowocześniejszym, a zarazem jednym z najwyższych, sięgającym 45 metrów biurowcem klasy „A” w naszym mieście. Jego gabaryty, atrakcyjny wygląd oraz zastosowane technologie sprawią, że obiekt będzie się wyróżniał na tle bydgoskiej architektury. Inwestycja z pewnością stworzy nieograniczone możliwości dla najbardziej wymagających najemców - mówi Jan Wawrzkowicz, prezes grupy Arkada.

Biurowiec jest wykonywany w konstrukcji żelbetowej. Elewacja zewnętrzna będzie w dużej mierze przeszklona, złoży się na nią około 4000 m kw. fasad szklanych. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się parking o powierzchni ponad 3,6 tys. m kw. wraz z miejscami postojowymi dla rowerów i pomieszczeniami sanitarnymi. Budowa biurowca pochłonie 1100 ton stali zbrojeniowej i ok. 10500 metrów sześciennych betonu. Długość budynku wyniesie 49 metrów, a szerokość - 26. Łączna powierzchnia najmu każdego z biurowców wyniesie ponad 11000 m kw.

Obiekt będzie zaliczał się do grona tzw. „zielonych biurowców”. - Jesteśmy zobligowani do uzyskania certyfikatu BREEAM, który definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Jest jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności - mówi Justyna Kobylarz, menadżer z firmy Skanska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty