Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwalowi Plus Camerimage towarzyszy specjalna wystawa w bwa

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Ten światowej sławy reżyser od lat związany jest z festiwalem Plus Camerimage. Zasiada w jego komitecie honorowym, a w tym roku także wymyślił festiwalowy plakat. Polskę odwiedza często nie tylko z okazji festiwalu.

Ten światowej sławy reżyser od lat związany jest z festiwalem Plus Camerimage. Zasiada w jego komitecie honorowym, a w tym roku także wymyślił festiwalowy plakat. Polskę odwiedza często nie tylko z okazji festiwalu.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200324" sub="David Lynch przy pracy w paryskiej drukarni fot. David Lynch, courtesy item editions, Paris ">

David Lynch, reżyser między innymi „Dzikości serca”, „Człowieka słonia”, „Prostej historii”, „Mulholland Drive”, „Blue Velvet”, „Inland Empire” i kultowego dla wielu serialu telewizyjnego „Miasteczko Twin Peaks”, bywa nazywany najbardziej kontrowersyjnym współczesnym twórcą filmowym. W swych ekranowych opowieściach sięga do podświadomości, lęków i fobii bohaterów. Wypracował własny, rozpoznawalny styl, w którym charakterystyczne są i nastrój, i konstruowanie narracji, i wykorzystanie muzyki, i posługiwanie się światłem oraz kolorem. <!** reklama>

Nic dziwnego - David Lynch sam nie tylko reżyseruje. Tworzy też muzykę, gra, fotografuje, maluje obrazy. Projektował kiedyś również... meble, pokazywane na poważnych prezentacjach wzornictwa. Zanim bowiem ukończył reżyserię w Los Angeles, studiował sztuki plastyczne.

Podczas rozpoczynającego się właśnie jubileuszowego festiwalu Plus Camerimage będzie można poznać jeszcze jedną sferę działalności Davida Lyncha. Galeria Miejska bwa otworzy wystawę jego litografii - grafik powstających z użyciem specjalnego kamienia i prasy. Wszystke powstały w magicznym miejscu, paryskim studiu „Item Editions”, gdzie niegdyś odbijano prace Pabla Picassa, Henri Matisse’a, Alberta Giacomettiego, Joana Mira i Marca Chagalla.

Szef studia, Patrice Forest, spodziewał się, że już pierwsza wizyta reżysera w tym miejscu skłoni go do powrotów i podjęcia tam pracy. Lyncha bowiem bardzo inspirują postindustrialne przestrzenie i specyficzny klimat starych fabryk. Takich szukał dla swoich filmów również w Polsce.

W Paryżu powstało ponad 160 litografii artysty. Czarno-białe, mroczne i niepokojące jak jego filmy, mówią o bólu, erotyce i przemijaniu. W Bydgoszczy kilkadziesiąt z tych prac będzie można oglądać do końca roku.

Oprócz grafik pokazywane bedą dwa krótkometrażowe fimy animowane Davida Lyncha - „Six Figures Gettin Sick” z 1966 roku i o dwa lata nowszy „The Alphabet”.

Na wernisażu wystawy spodziewany jest autor. Będzie również można kupić album poświęcony życiu i dziełom laureata festiwalowej nagrody za całokształt twórczości, którą David Lynch odbierze na XX Plus Camerimage. **

  • Wernisaż wystawy „David Lynch - litografie” zaplanowano na niedzielę, 25 listopada, na godz. 20, w Galerii Miejskiej bwa
  • Wystawa będzie czynna do 30 grudnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!