- Z organizatorami Festiwalu Wisły rozmawialiśmy od czterech – pięciu lat, ale w Fordonie nie było wtedy odpowiednich warunków. Przy brzegu rzeki mieliśmy tylko pole. Teraz wszystko się zmieniło, mamy już zrewitalizowany teren, profesjonalnie przygotowane do przyjmowania wodniaków nabrzeże – wyjaśnia nam Rafael Prętki, prezes działającego od roku 2014 Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
Jak się dowiadujemy – festiwal zagości w Starym Fordonie dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Promocja tego wydarzenia przez Bydgoszcz ma się rozpocząć 5 sierpnia. Plakaty są już przygotowane.
Będą stoiska i koncerty
Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, które stało się w tym roku partnerem festiwalu, zaprasza wystawców, którzy rozstawią stoiska na zamkniętej czasowo z tej okazji ulicy Bydgoskiej, czyli tej, która jest równoległa do brzegu Wisły i prowadzi prosto na fordoński Rynek. Zgłoszenia można składać na adres [email protected]
Przy nabrzeżu ustawione będą stoiska edukacyjne, zaś na samym zaś Rynku w piątek 18 i sobotę 19 sierpnia odbywać się będą koncerty. Wystąpią m.in. krakowski zespół klezmerski Kroke, co w języku jidysz oznacza Kraków, oraz Mr Zoob.
Bardzo dużo będzie się działo na nabrzeżu wielkiej rzeki, a także na niej samej. Do Fordonu przypłynie około 40 najprzeróżniejszych łodzi, które będą przewozić chętnych za darmo. Z możliwości rejsu po wielkiej rzece można korzystać już teraz. Przy fordońskim nabrzeżu cumuje „Łódź Wiślana”. Rejsy odbywają się w weekendy. W ostatni weekend odbyły się cztery rejsy z kompletem uczestników do Strzelec Dolnych i z powrotem.
To też może Cię zainteresować
- Bardzo się cieszymy, że Bydgoszcz dołącza do festiwalu. Dodam, że w ramach imprezy w Fordonie, który ze względu na tradycje żydowskie i zachowaną synagogę, śmiało można nazywać Drugim Kazimierzem, odbędę się animacje żydowskie i wystąpi zespołu Kroke – mówi Jacek Kiełpiński, rzecznik prasowy Festiwalu Wisły.
Tak jak działo się przed wiekami...
Festiwal Wisły zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców regionu i przyjezdnych, i jest już markowym produktem turystycznym, który nawiązuje do złotego wieku handlu wiślanego, do dziedzictwa kulturowego i prezentuje walory przyrodnicze rzeki.
W założeniu ma łączyć nadwiślańskie miasta Kujaw i Pomorza, i robi to, ale jak dotąd tylko Toruń i Włocławek. Teraz dołącza Bydgoszcz.
- Naszym marzeniem jest włączenie do festiwalu wszystkich nadwiślańskich miast. Nie tylko tych w naszym regionie, jak Świecie, Chełmno czy Grudziądz, ale od Krakowa do samego Gdańska. Na razie jednak to daleka przyszłość – uzmysławia nam Jacek Kiełpiński.
Rozpocznie się we Włocławku
Spotkanie flisaków (a będą to załogi tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych od Krakowa po Gdańsk) i oglądających ich popisy widzów rozpocznie się 12 i 13 sierpnia we Włocławku. 14 i 15 sierpnia festiwal zagości w Toruniu, zaś 18 i 19 w Bydgoszczy. W piątek 18 sierpnia flotylla wiślana dopłynie Brdą pod prąd do centrum Bydgoszczy (za pomnik Flisaka), po czym zawróci na Wisłę i dotrze do Starego Fordonu.
* Festiwal Wisły odbędzie się po patronatem trzech regionalnych tytułów Polska Press: „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i Dziennika Toruńskiego „Nowości”.
