Kurs florystyczny, prelekcje oraz konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych - to tylko niektóre atrakcje zakończonego wczoraj festiwalu roślin.
<!** Image 2 align=right alt="Image 97113" sub="Zwiedzający targi mieli, między innymi, możliwość obejrzenia wystawy, wzięcia udziału w kursie florystycznym / Fot. Paweł Wiśniewski">Dwudniowa impreza była doskonałą okazją do pokazania różnych gatunków kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych oraz wymiany doświadczeń. W Nakielskim Ośrodku Kultury zaprezentowały się gospodarstwa rolne i pasieczne, nadleśnictwa, szkółki krzewów i drzew ozdobnych, firmy i instytucje związane z ogrodnictwem oraz twórcy ludowi z powiatu nakielskiego, Bydgoszczy i województwa wielkopolskiego.
- Sam jestem zapalonym ogrodnikiem amatorem i miłośnikiem kwiatów, dlatego z niecierpliwością oczekiwałem tej imprezy, dowiedziałem się tutaj mnóstwa nowych rzeczy - mówi pan Stanisław z Nakła.
W sali widowiskowo-kinowej odbyły się prelekcje. Na temat „Chryzantemy w kilku odsłonach” i „Rośliny ozdobne na rabaty i kwietniki” mówiły prof. dr hab. Małgorzata Zalewska i dr inż. Anita Woźny z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy. Przygotowano także pokaz zdjęć kwiatów autorstwa Romana Grubicha i Tomasza Gaczorka.
<!** reklama>Zwiedzający mogli skorzystać z porad ekspertów, a także kupić produkty oferowane przez wystawców, między innymi, kwiaty doniczkowe, krzewy i drzewka ozdobne, miód i wyroby rękodzieła. Przeprowadzono także konkurs plastyczny i loterię fantową. Sporym zainteresowaniem cieszył się kurs florystyczny, podczas którego można było poznać tajniki odpowiedniego komponowania i doboru kwiatów.
- Przygotowując kwiatowe targi chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że rozpoczynająca się jesień może także kojarzyć się z zielenią - mówi Jarosław Ciepłuch, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS. - Już myślimy o organizacji kolejnych festynów. Liczymy na to, że wpiszą się one na stałe do kalendarza imprez w Nakle i będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.
Warto wiedzieć
Festiwal zorganizowany został przez OIKOS Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej, Fundację Partnerstwo dla Krajny i Pałuk oraz Nakielski Ośrodek Kultury.