Ukazała się kolejna „Lista 500” publikowana przez dziennik „Rzeczpospolita”. To zestawienie wskazujące na dynamikę dużego biznesu w Polsce i stąd nazywam tę listę 500 ++. Po pierwsze, aby odróżnić od znanego programu rządowego 500+. Po drugie, aby poprzez dwa plusy wskazać na znaczenie funkcjonowania tej części biznesu dla całej gospodarki i społeczeństwa. Dlatego też te dwa plusy to:
- miejsca pracy (+),
- podatki (+),
a więc realna wartość.
Jest całkiem nieźle
Na liście największych przedsiębiorstw w Polsce są aż 23 firmy z kujawsko-pomorskiego. To całkiem nieźle i dlatego piszę „aż”. Zachęcam do lektury. Wprawdzie, jak zwykle, przoduje województwo warszawskie (202 firmy), a następnie wielkopolskie (50), śląskie (50) i dolnośląskie (46) oraz małopolskie (33), ale potem właśnie my!
Doskonały wynik.
Dziennik „Rzeczpospolita” publikuje „Listę 500” od 1999 roku. Wówczas kujawsko-pomorskie mogło pochwalić się 20 firmami wskazanymi na liście. Jest więc pewien postęp. Ktoś może zauważyć, że niewielki, ale nasza pozycja jest jednak stabilna. Dla przykładu podam województwo podkarpackie. Otóż w roku 1999 na liście znalazło się 26 przedsiębiorstw z tego województwa, ale obecnie już tylko 7. Albo warmińsko-mazurskie – w 1999 roku tylko 7 przedsiębiorstw, a teraz jeszcze mniej – 5. Jeszcze inny przykład – zachodniopomorskie: analogicznie zjazd z 17 na 6.
Centralizacja biznesu
Natomiast w województwie mazowieckim (czytaj Warszawa) proces przebiega inaczej. Oto wzrost ze 136 firm w roku 1999 do wspomnianych 202 obecnie. Trochę martwi ta centralizacja biznesu w Polsce, bo to nie jest raczej zrównoważony rozwój w skali całego kraju. Jak wspomniano w „Rzeczpospolitej”, ani Paryż, ani Berlin nie są siedzibą dla żadnej z pierwszych dziesięciu korporacji francuskich i niemieckich.
Wskazane powyżej proste porównania podkreślają zasłużony sukces biznesu z Naszego Regionu.
Firmom potrzeba dopingu
Jestem przekonany, iż idea publikowania rankingów jest bardzo pożyteczna. Może warto też publikować listę przynajmniej 200++, albo 300 ++ dla województwa kujawsko-pomorskiego, abyśmy doceniali nasze przedsiębiorstwa oferujące miejsca pracy i płacące podatki. Byłoby to nie tylko poszerzenie wiedzy o naszym lokalnym biznesie (który potrafi też działać w skali globalnej), ale także pozytywny doping dla przedsiębiorstw.
*prof. LESZEK DZIAWGO
JEST SZEFEM KATEDRY ZARZĄDZANIA FINANSAMI NA WYDZIALE NAUK EKONOMICZNYCH UMK, A TAKŻE CZŁONKIEM PREZYDIUM KOMITETU NAUK O FINANSACH PAN.
