Dla przykładu w podatkach, jak dotąd, niby wielkich zmian nie było, bo za taką nie można uznać zmiany przepisów o kwocie wolnej od podatku. Jednak nawet taka zmiana wprowadza już pewien nieprzyjazny klimat wobec podatników. Nie da się ukryć.
Bez interpretacji
Od nowego roku obowiązuje też nowelizacja prawa podatkowego. Teraz ministerstwo finansów w pewnych okolicznościach może nawet nie uznawać indywidualnej interpretacji podatkowej za obowiązującą.
Do tego opóźnienia w zwrocie VAT-u i decyzje w sprawie odebrania obywatelom środków zgromadzonych w OFE.
Takie fakty, ale też i słowa, ponieważ wrażenie braku zrozumienia dla ciężko pracujących i przedsiębiorczych Polaków powiększają różnego rodzaju wypowiedzi polityków dotyczące planowanych zmian w podatkach i ZUS-ie.
Świat nam ucieka!
Tymczasem autentycznie pozytywne zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych są wdrażane w Rumunii i na Węgrzech. Z kolei w Czechach odnotowano po raz pierwszy od 1995 roku nadwyżkę budżetową (w przeliczeniu) blisko 10 mld złotych (i to właśnie tam przenosi się wiele polskich firm - zadręczanych przez krajowego fiskusa). Za to u nas rekordowy deficyt - 60 mld złotych, wraz z rekordowym zadłużeniem publicznym - bo to już 1 bilion złotych (12 zer!). Świat nam chyba ucieka i to nawet ten najbliższy. Przykro, bo jesteśmy przecież we własnym kraju, z własnym parlamentem i administracją. Jak dotąd, oficjalna definicja podatku brzmiała mniej więcej tak: obowiązkowe, przymusowe i powszechne świadczenie pieniężne. W naszej polskiej sytuacji dodałbym jeszcze inne przymiotniki: zawyżone, niesprawiedliwe i uciążliwe.
Ogromna szkoda, że tak to wygląda. Polacy zmianę władzy witają na ogół z dużymi nadziejami, bo przecież z pewnych powodów pożegnali starą.
Konieczne jest otwarcie się Polski na biznes,przedsiębiorców i podatników.
Na szczęście są też optymiści, którzy mówią, że idzie ku dobremu. Tylko którędy? Bo nie widać.
*prof. Leszek Dziawgo
jest szefem Katedry Zarządzania Finansami na Wydziale Nauk Ekonomicznych UMK, a także członkiem Prezydium Komitetu Nauk o Finansach PAN.
