Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka konfekcji męskiej. Tak promowała się Bydgoszcz w II Rzeczpospolitej [zdjęcia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Wnętrze I piętra w „Industrii” z wielką halą maszyn do szycia
Wnętrze I piętra w „Industrii” z wielką halą maszyn do szycia zdjęcia z "Tygodnika Ilustrowanego"
Po powrocie Bydgoszczy do Polski, opóźnionym o ponad rok w stosunku do innych większych miast Rzeczpospolitej, włodarze naszego miasta, świadomi faktu, że Bydgoszcz była dotąd stosunkowo mało znana w innych regionach Polski, zaczęli promować miasto m.in. w ogólnopolskiej prasie.

Czym można było się wówczas chwalić? Przede wszystkim rozwojem przemysłu, bo Bydgoszcz należała wówczas do najbardziej pod tym względem rozwiniętych miast odradzającej się Polski. Dlatego w „Tygodniku Ilustrowanym", należącym do najbardziej poczytnych pism II RP, przez szereg numerów prezentowano Bydgoszcz i jej gospodarcze sukcesy (oczywiście, była to zawoalowana reklama opłacana ze środków bydgoskiego magistratu). W niniejszej galerii prezentujemy, jak reklamowano wówczas znane już w całym regionie bydgoskie przedsiębiorstwa – fabrykę konfekcji męskiej „Industria” i „hurtownię towarów krótkich i białych Morgensterna i Stoińskiego”. Wszystkie zdjęcia są autorstwa Wojciecha Wojuckiego i pochodzą z "Tygodnika Ilustrowanego".
„Industria” powstała jako pierwsza większa firma założona przez polskich przedsiębiorców Walerego Chudzińskiego i Władysława Maciejewskiego w Bydgoszczy tuż po przejęciu miasta pod polski zarząd w 1920 roku. Jej siedzibą była kamienica przy ul. Kujawskiej 6/8. Zakład szybko zyskał sobie uznanie i zdobył rynek w Wielkopolsce, na Pomorzu i na Górnym Śląsku.
Drugą z prezentowanych dziś firm była „pierwsza polska hurtownia wyrobów pończoszniczych, trykotaży, nici, konfekcji dziecięcej itp. galanterji Morgenstern & Stoiński”. Powstała ona w czasach pruskich w 1907 roku przy Długiej 34 jako polska firma i miała, również po odzyskaniu niepodległości, klientelę w Wielkopolsce i na Pomorzu.

  • Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett... Zobacz, jakie samochody można było spotkać na bydgoskich ulicach i podwórkach 30 lat temu. Przedstawiamy archiwalne zdjęcia.

Nyski, Syrenki, Fiaty, Ople Kadett. Takie auta jeździły po u...

  • Dziś Fordon to tylko dzielnica Bydgoszczy, zmieniona w ostatnich dziesiątkach lat nie do poznania przez rozbudowę i zmianę charakteru osady - z samodzielnego satelickiego miasteczka w "sypialnię" Bydgoszczy.
  • Tak odradzało się życie codzienne w Bydgoszczy po II wojnie światowej w Bydgoszczy. Z pierwszych lat po II wojnie zachowało się niewiele zdjęć. W naszej galerii prezentujemy wybrane fotografie obrazujące życie codzienne w Bydgoszczy z lat 40. ub. wieku.
  • Dawna Bydgoszcz w zimowej szacie. Zobacz archiwalne zdjęcia ze śniegiem w tle. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu obfite opady śniegu i siarczysty mróz nikogo nie dziwiły. Dziś ulepienie bałwana nie jest już tak prostym zadaniem. Zobacz, jak dawniej wyglądała Bydgoszcz otulona śniegiem!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera