Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Express radzi: zanim wskoczysz na siodełko, dopasuj je do wzrostu

red
Dariusz Bloch
Zbyt nisko ustawione siedzisko spowoduje, że jazda rowerem będzie męcząca. Z kolei, jeśli ustawimy je za wysoko - może to się skończyć wywrotką.

Wyprofilowana szeroka rama, trzystopniowa przekładnia, duże koła osłonięte błotnikami, hamulce tarczowe, osłona łańcucha, regulowana wysokość siodła, pełne oświetlenie z przodu i tyłu z dynamem w piaście, szerokie siedzisko i kosz na kierownicy - tak wyglądają miejskie rowery w Bydgoszczy.

Prowadził sklep z akwariami. Został szefem strategicznej spółki

Choć na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie i nieszczególnie zwrotne, to zaprojektowane są tak, by jazda po mieście była bezpieczna i jak najmniej kłopotliwa. Trzeba przyznać, że miejskie jednoślady, które znajdziemy na ulicach Bydgoszczy, świetnie spełniają swoją rolę. O ile nie trafimy na egzemplarz z usterkami, a bywa, że te się zdarzają, to jazda nimi sprawia wiele frajdy.

Jeśli chcemy, by jazda była komfortowa, a nasza sylwetka odpowiednia, powinniśmy przed podróżą dopasować wysokość siodełka do naszego wzrostu. Pamiętajmy, że ergonomiczna pozycja na rowerze nie tylko sprawia, że jazda jest łatwiejsza, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji i mikrourazów. Siodełko powinno być na takiej wysokości, by w czasie jazdy noga pozostała wyprostowana przy nacisku przedniej części stopy na pedał.

Zbyt nisko ustawione siodełko spowoduje, że mięśnie nie będą się prostować, przez co rowerzysta będzie musiał włożyć w napędzanie roweru więcej wysiłku, czyli jazda będzie bardziej męcząca. Taka jazda obciąża także stawy, 
co może objawiać się bólem kolan.
Zbyt wysokie ustawienia siodła spowoduje, że naciskając na pedały będziemy przechylać się raz w jedną stronę, raz w drugą stronę. Kuleje na tym nie tylko ergonomia jazdy, ale może to skończyć się wywrotką.

Pamiętajmy, że plecy rowerzysty, poruszającego się na miejskim rowerze, w stosunku do podłoża powinny pozostać pochylone (przyjmuje się, że kąt wynosić powinien od 60 do 80 stopni). Im bardziej wyprostowana sylwetka, tym większe obciążenie dłoni i nadgarstków.

240

złotych zapłacimy, jeśli nie zwrócimy jednośladu po 12 godzinach od jego wypożyczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!