Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Exploseum poznawali od zewnątrz - niewydeptanymi ścieżkami w Puszczy Bydgoskiej [zdjęcia]

Tomasz Czachorowski
Tomasz Czachorowski
Justyna Tota
Justyna Tota
To było pierwsze takie zwiedzanie Exploseum, które jest początkiem cyklicznych wypraw, mających umożliwić zwiedzającym odkrywanie na nowo - w terenie - strefy produkcji nitrogliceryny dawnej DAG Fabrik Bromberg. - Za każdym razem na zwiedzających czekać będzie garść zagadek - zapewnia Andrzej Borsuk jako przewodnik po Exploseum MOB, dodając, że trasa w terenie to poznawanie fabryki od zewnątrz, bazując oczywiście na faktach, ciekawostkach, a także wymianie informacji z uczestnikami zwiedzania. - Podczas zwiedzania rozmawiamy o transporcie, pracy ludzi i funkcjonowaniu tej fabryki. Skupiamy się też na znaczeniu wytwarzanej tu kiedyś nitrogliceryny w całym procesie produkcji materiałów wybuchowych - opowiada Andrzej Borsuk. Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania.- W ten sposób proponujemy, by zwiedzić Exploseum raz jeszcze, na nowo, poznając historię, która jest wręcz zagrzebana w lesie - dodaje przewodnik. Terenowe oprowadzanie po Exploseum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupie nie większej niż 15 osób. Druga odsłona pilotażowych wejść na trasę odbędzie się 25.10.2020 r, o godz.12. Obowiązują zapisy. Szczegóły wydarzenia dostępne na stronie muzeum www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku w wydarzeniu TUTAJ Kolejne wejścia w listopadzie.
To było pierwsze takie zwiedzanie Exploseum, które jest początkiem cyklicznych wypraw, mających umożliwić zwiedzającym odkrywanie na nowo - w terenie - strefy produkcji nitrogliceryny dawnej DAG Fabrik Bromberg. - Za każdym razem na zwiedzających czekać będzie garść zagadek - zapewnia Andrzej Borsuk jako przewodnik po Exploseum MOB, dodając, że trasa w terenie to poznawanie fabryki od zewnątrz, bazując oczywiście na faktach, ciekawostkach, a także wymianie informacji z uczestnikami zwiedzania. - Podczas zwiedzania rozmawiamy o transporcie, pracy ludzi i funkcjonowaniu tej fabryki. Skupiamy się też na znaczeniu wytwarzanej tu kiedyś nitrogliceryny w całym procesie produkcji materiałów wybuchowych - opowiada Andrzej Borsuk. Zwiedzający poznają sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania.- W ten sposób proponujemy, by zwiedzić Exploseum raz jeszcze, na nowo, poznając historię, która jest wręcz zagrzebana w lesie - dodaje przewodnik. Terenowe oprowadzanie po Exploseum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupie nie większej niż 15 osób. Druga odsłona pilotażowych wejść na trasę odbędzie się 25.10.2020 r, o godz.12. Obowiązują zapisy. Szczegóły wydarzenia dostępne na stronie muzeum www.muzeum.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku w wydarzeniu TUTAJ Kolejne wejścia w listopadzie. Tomasz Czachorowski
- Trasa ma blisko 2 km i wiedzie ścieżkami, które na dobrą sprawę dotąd nie były używane - mówi nam Andrzej Borsuk, który w niedzielę (18.10.) był przewodnikiem pilotażowego zwiedzania Exploseum alternatywnie. - To coś dla miłośników urban exploration. Idziemy w teren, a zwiedzanie jest swego rodzaju surwiwalem. Oczywiście, trasa jest zabezpieczona, nikomu krzywda się nie stanie, ale to zdecydowanie surowe ścieżki w środku lasu - objaśnia przewodnik w wojskowym kamuflażu.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera