Eurovolley 2017. W Krakowie Słoweńcy lepsi od Hiszpanów [ZDJĘCIA]

Artur Bogacki
Hiszpania - Słowenia
Hiszpania - Słowenia Andrzej Banaś / Polska Press
W drugim czwartkowym meczu w grupie C podczas mistrzostw Europy siatkarzy w Krakowie Słowenia szybko pokonała 3:0 Hiszpanię.

Słoweńcy, broniący srebrnego medalu sprzed dwóch lat, przyjechali do Krakowa bez jednego ze swoich liderów Klemena Cebulja, którego z ME wykluczył uraz. Co gorsza, przynajmniej w dwóch pierwszych meczach będą musieli sobie radzić bez innej gwiazdy reprezentacji - Mitji Gaspariniego, który też ma problemy zdrowotne. Grający w optymalnym składzie Hiszpanie stanęli więc przed dużą szansą.

Na pierwszej przerwie technicznej to podopieczni Fernando Munoza prowadzili 8:5 i mniej więcej taką przewagę utrzymywali. Przy stanie 14:10 trener Słoweńców Slobodan Kovac poprosił o czas. Po chwili gra jego podopiecznych zaskoczyła, przy 18:16 (dobre bloki) to szkoleniowiec rywali poprosił o przerwę. Po kolejnym bloku (zatrzymany został Sergio Blanco Noda) był już remis 19:19. Walka rozgorzała na dobre: 21:19, 21:21. Hiszpanie niby częściej prowadzili, ale to oni, po asie serwisowym Alena Sketa, jaki pierwsi musieli bronić setbola (23:24). Wkrótce po ataku w antenkę oddali inauguracyjną partię. Z roli zastępcy Gaspariniego dobrze wywiązał się 22-letni Tonczek Stern, który zdobył 8 pkt.

Drugą partię Słoweńcy zaczęli z przytupem, odskakując na 5 "oczek" już na pierwszej przerwie technicznej. Rywale zupełnie sobie nie radzili z serwisem, nawet jak aż czterech (łącznie z atakującym Andres Villeną) ustawiało się do jej odbioru. Dystans się powiększał, przy 7:14 trener Munoz poprosił o czas. Losów tej partii Hiszpanom już nie udało się odmienić. Rywale "trzymali" zagrywkę na wysokim poziomie, a gdy było potrzeba, stawiali szczelny blok (w tej partii zdobyli 6 pkt w ten sposób). Wyróżnił się Tine Urnaut, który zdobył 7 pkt w tej części (w I secie miał 6).

W trzecim secie ekipa z Bałkanów znów była w lepszej sytuacji (5:8 na pierwszej przerwie technicznej). Pilnowała przewagi, wygrywając mecz w trzech setach. Ostatni punkt zdobył Sket, który obił blok.

Hiszpania - Słowenia 0:3 (25:27, 15:25, 16:25)