Eta Akwarydy - na niebie już na początku maja
Nazwa roju meteorów Eta Akwarydy pochodzi od nazwy gwiazdy (Eta Aquariid) w gwiazdozbiorze Wodnika (łac. Aquarius) z którego meteory "promieniują", czyli posiadają tam swój radiant. Zjawisko to można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja. W 2020 roku maksimum roju Eta Akwarydy przypadać będzie na 5 maja. Meteory spadać będą nawet co kilka minut i będą widoczne gołym okiem!
Rój Eta Akwarydy powstał na wskutek przelotów w okolicy Słońca jednej z najsłynniejszych komet – komety Halleya.
Niezwykły spektakl nocy spadających gwiazd rozpocznie się tuż po zmroku, jednak Deszcz Eta Akwarydów najlepiej widoczny będzie około godziny 2:00 w nocy, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Obserwację spadających "gwiazd" niestety utrudni jaśniejący Księżyc (który przybierze pełnię 6 maja). Astronomowie radzą, że najlepsze warunki do obserwacji Eta Akwarydów będą 1, 2 i 3 maja tuz przed wschodem Słońca.
66 km/s - nawet z taką prędkością pędzą w przestworzach meteoryty z roju Eta Akwarydy.
Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Eta Akwarydów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem.
Eta Akwarydy 2020 - wypatruj na północno-wschodnim niebie
Co prawda, spadające meteory z roju Eta Akwarydy najlepiej obserwuje się na półkuli południowej (tam na godzinę obserwuje się nawet do 40 meteorów), ale i na naszej półkuli można je obserwować. Z naszej szerokości geograficznej widoczne będzie około 10 meteorów na godzinę. Meteorów z roju Eta Akwarydów możemy wypatrywać wieczorową porą na północno-wschodnim niebie, w granicach gwiazdozbioru Wodnika.
Tak wyglądał rój meteorów Eta Akwarydy w 2019 roku. Nagranie z Niemiec
Gwiazdozbiór Wodnika - gdzie jest na niebie?
Ogólnie gwiazdy Wodnika są raczej blade, tylko dwie z nich są jaśniejsze niż trzeciej wielkości gwiazdowej. Najlepiej rozpoznawalna jest grupa gwiazd tworząca „dzban z wodą”, znajdująca się w południowo-wschodniej części konstelacji, a składająca się z gwiazd piątej i szóstej wielkości. Choć są blade, to wyraźnie je widać na ciemnym niebie.

Jak znaleźć gwiazdozbiór Wodnika? Zobacz!
Jak obserwować meteory Eta Akwarydy?
Bruce McClure, pisarz, podróżnik i miłośnik astronomii radzi, jak obserwować majowe spadające "gwiazdy": Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, aby oglądać deszcz meteorów, ale odrobina szczęścia zawsze pomaga. Znajdź ciemne, otwarte niebo z dala od sztucznych świateł i rozłóż się na rozkładanym krześle ogrodowym. Obserwowanie meteorów przypomina łowienie ryb. Czasami łapiesz ich sporo, a czasem nie.
Obserwowanie meteorów przypomina łowienie ryb. Czasami łapiesz ich sporo, a czasem nie - Bruce McClure, pisarz, podróżnik i miłośnik astronomii
Co za oczy! Panie w maseczkach z hipnotyzującym spojrzeniem [galeria]
Eta Akwarydy - co jeszcze warto o nich wiedzieć?
- Gwiazda Eta Aquarii znajduje się około 170 lat świetlnych od Ziemi.
- Meteory z roju Eta Akwarydy spalają się około 100 km nad powierzchnią Ziemi.
- Pył, który pozostawiła po sobie Kometa Halleya, uderza w górną atmosferę Ziemi z prędkością około 240 000 kilometrów na godzinę.
