Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eta Akwarydy - rój meteorów już maju. Gdzie i kiedy widać będzie spadające gwiazdy? [4.05.2020]

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Eta Akwarydy - rój meteorów już maju. Gdzie i kiedy widać będzie spadające gwiazdy? Jak obserwować spadające gwiazdy? Odpowiedzi w naszym artykule.
Eta Akwarydy - rój meteorów już maju. Gdzie i kiedy widać będzie spadające gwiazdy? Jak obserwować spadające gwiazdy? Odpowiedzi w naszym artykule. pixabay
Już w pierwszych dniach maja na niebie czekać będzie nas niezwykłe widowisko. Na niebie widać będzie deszcz meteorów Eta Akwarydy. Poniżej podpowiadamy, kiedy czeka nas astronomiczny spektakl, gdzie i w jakich godzinach najlepiej obserwować niebo. Sprawdź, gdzie oglądać w maju rój meteorów Eta Akwarydy.

Eta Akwarydy - na niebie już na początku maja

Nazwa roju meteorów Eta Akwarydy pochodzi od nazwy gwiazdy (Eta Aquariid) w gwiazdozbiorze Wodnika (łac. Aquarius) z którego meteory "promieniują", czyli posiadają tam swój radiant. Zjawisko to można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja. W 2020 roku maksimum roju Eta Akwarydy przypadać będzie na 5 maja. Meteory spadać będą nawet co kilka minut i będą widoczne gołym okiem!

Rój Eta Akwarydy powstał na wskutek przelotów w okolicy Słońca jednej z najsłynniejszych komet – komety Halleya.

Niezwykły spektakl nocy spadających gwiazd rozpocznie się tuż po zmroku, jednak Deszcz Eta Akwarydów najlepiej widoczny będzie około godziny 2:00 w nocy, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Obserwację spadających "gwiazd" niestety utrudni jaśniejący Księżyc (który przybierze pełnię 6 maja). Astronomowie radzą, że najlepsze warunki do obserwacji Eta Akwarydów będą 1, 2 i 3 maja tuz przed wschodem Słońca.

66 km/s - nawet z taką prędkością pędzą w przestworzach meteoryty z roju Eta Akwarydy.

Spadające gwiazdy widać będzie w całej Polsce. Najwięcej Eta Akwarydów obserwuje się zwykle w drugiej połowie nocy i nad ranem.

Eta Akwarydy 2020 - wypatruj na północno-wschodnim niebie

Co prawda, spadające meteory z roju Eta Akwarydy najlepiej obserwuje się na półkuli południowej (tam na godzinę obserwuje się nawet do 40 meteorów), ale i na naszej półkuli można je obserwować. Z naszej szerokości geograficznej widoczne będzie około 10 meteorów na godzinę. Meteorów z roju Eta Akwarydów możemy wypatrywać wieczorową porą na północno-wschodnim niebie, w granicach gwiazdozbioru Wodnika.

Tak wyglądał rój meteorów Eta Akwarydy w 2019 roku. Nagranie z Niemiec

Gwiazdozbiór Wodnika - gdzie jest na niebie?

Ogólnie gwiazdy Wodnika są raczej blade, tylko dwie z nich są jaśniejsze niż trzeciej wielkości gwiazdowej. Najlepiej rozpoznawalna jest grupa gwiazd tworząca „dzban z wodą”, znajdująca się w południowo-wschodniej części konstelacji, a składająca się z gwiazd piątej i szóstej wielkości. Choć są blade, to wyraźnie je widać na ciemnym niebie.

Gwiazdozbiór Wodnika
Gwiazdozbiór Wodnika wikipedia

Jak znaleźć gwiazdozbiór Wodnika? Zobacz!

Jak obserwować meteory Eta Akwarydy?

Bruce McClure, pisarz, podróżnik i miłośnik astronomii radzi, jak obserwować majowe spadające "gwiazdy": Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, aby oglądać deszcz meteorów, ale odrobina szczęścia zawsze pomaga. Znajdź ciemne, otwarte niebo z dala od sztucznych świateł i rozłóż się na rozkładanym krześle ogrodowym. Obserwowanie meteorów przypomina łowienie ryb. Czasami łapiesz ich sporo, a czasem nie.

Obserwowanie meteorów przypomina łowienie ryb. Czasami łapiesz ich sporo, a czasem nie - Bruce McClure, pisarz, podróżnik i miłośnik astronomii

Czasy mamy, jakie mamy. Maseczki stały się obowiązkowym i nieodłącznym elementem naszego życia. Maseczki nie tylko chronią nas przed wirusami, ale sprawiają, że - szczególnie panie - często wyglądają tajemniczo, figlarnie i seksownie. Zobaczcie galerię pań w maseczkach, które uwodzą swoim spojrzeniem >>>

Co za oczy! Panie w maseczkach z hipnotyzującym spojrzeniem [galeria]

Eta Akwarydy - co jeszcze warto o nich wiedzieć?

  • Gwiazda Eta Aquarii znajduje się około 170 lat świetlnych od Ziemi.
  • Meteory z roju Eta Akwarydy spalają się około 100 km nad powierzchnią Ziemi.
  • Pył, który pozostawiła po sobie Kometa Halleya, uderza w górną atmosferę Ziemi z prędkością około 240 000 kilometrów na godzinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo