Emerytury 2020 [Waloryzacja, wyliczenia - 28.01.2020]. Jakie będą podwyżki emerytur i rent?

sier
Emerytury 2020 - rząd podał wstępnie - w projekcie budżetu na 2020 rok - wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Czy ostatecznie taki wskaźnik znajdzie się w ustawie budżetowej? Na następnych stronach prezentujemy wyliczenia (brutto) dla przykładowych emerytur przy założeniu, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,24 proc. Uwzględniliśmy również emerytury, które znajdują się poniżej pułapu waloryzacji kwotowej, która w 2019 wyniosła 70 zł brutto. Archiwum Polska Press
Sejm zdecydował, ile w 2020 roku wyniesie najniższa emerytura. Wiemy też, jaki ma być wskaźnik waloryzacji rnet i emerytur w 2020 roku. Sejm zatwierdził propozycję rządu, by była to waloryzacja kwotowo-procentowa. Zapadła też decyzja w sprawie trzynastej emerytury w 2020. Poniżej sprawdzamy, na jakie podwyżki mogą liczyć osoby pobierające świadczenia z ZUS. Zobacz wyliczenia dla konkretnych kwot emerytur.

Znany jest wstępny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur z ZUS, jaki miałby obowiązywać w marcu 2020. Ma on wynieść 103,24 proc. To oznacza wzrost rent i emerytur o 3,24 proc. (brutto). Sejm zdecydował również, że emerytury nie mogą wzrosnąć o niższą kwotę, niż 70 złotych brutto.

ZOBACZ WYLICZENIA PODWYŻEK DLA PRZYKŁADOWYCH EMERYTUR W GALERII

Waloryzacja emerytur 2020 [wyliczenia - 28.01.2020]. Jakie p...

Pensja minimalna 2020. Ile wynosi najniższa płaca?

Waloryzacja emerytur i rent - wskaźnik

Warto wiedzieć
Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Emerytury i renty 2020 - jaka podwyżka?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie większa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na zdecydowanie większy wskaźnik waloryzacji. Na razie z założeń rządowych wynika, że waloryzacja w 2020 roku ma wynieść 103,24 proc. (taki wskaźnik waloryzacji podał rząd w przyjętym 27 sierpnia 2019 projekcie budżetu na 2020 rok.) Wielu jednak przypuszcza, ze z powodu podwyższonej inflacji wskaźnik ten ostatecznie - w ustawie budżetowej - będzie musiał być większy.

Waloryzacja 2020. O ile wzrosną emerytury i renty?

Kiedy poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji?

Jak informuje nas MPRiPS, zapisany w projekcie budżetu wskaźnik 103,24 proc. wynika z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń. - Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok - pisze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej nam odpowiedzi.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok

Waloryzacja kwotowa i procentowa w 2020 - to pewne

W 2019 roku rząd zdecydował się wprowadzić kwotową waloryzację dla emerytów pobierających niższe świadczenia. Emerytura wzrosła więc minimum o 70 złotych brutto. Jeżeli z waloryzacji wychodziła wyższa stawka - dopiero wówczas stosowano wskaźnik procentowy. Czy osobom pobierającym niższe świadczenia będzie przysługiwała waloryzacja kwotowa również w 2020 roku? Odpowiedź brzmi: tak.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł, a także podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio do:

  • 1200 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej
  • 900 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

"Przy takiej zmianie sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, osoby pobierające najniższe emerytury i renty dostałyby kwotę waloryzacji na poziomie 100 zł. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 75 zł" - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "Gdyby zastosowano dotychczasowe zasady waloryzacji świadczeń, otrzymałyby kwotę 35,64 zł (w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 26,73 zł). Tak więc w przypadku najniższych emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – w stosunku do obecnie obowiązujących zasad waloryzacji – podwyżka świadczenia byłaby wyższa o 64,36 zł".

Przy takiej zmianie sposobu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, osoby pobierające najniższe emerytury i renty dostałyby kwotę waloryzacji na poziomie 100 zł.

Warto dodać, że w związku z waloryzacją emerytur i rent próg dochodowy przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych wzrośnie z 1600 zł do 1700 zł .

- Osoby starsze stosunkowo dużo pieniędzy wydają np. na utrzymanie mieszkania czy zakup żywności, ponieważ zwykle prowadzą małe, jedno lub dwuosobowe gospodarstwa domowe. Do tego dochodzą też wydatki na lekarstwa, a to nierzadko spore kwoty. Dlatego wspieranie osób starszych, m.in. poprzez podwyżki rent i emerytur, jest tak ważne. Stąd decyzja o modyfikacji w 2020 r. dotychczas obowiązujących zasad waloryzacji – mówi minister Marlena Maląg.

Emerytura +, czyli "trzynastka" dla emerytów

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy gwarantującej coroczną wypłatę dodatkowego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. W tym roku na tzw. trzynastą emeryturę przeznaczone zostanie łącznie 11,75 mld złotych.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 r. Wsparcie otrzymało łącznie ok. 9,8 mln osób. Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie.

Emerytura dla matek/ojców z co najmniej 4 dzieci

W budżecie na 2020 rok rząd zagwarantuje wypłatę uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowały co najmniej 4 dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 271

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ja ciągnąłem budowlankę, dochody na poziomie 4-5tys po odliczeniu podatków i kosztów, znajomy z bloku pokazał mi jak zarabiać na bitcoinie w prosty sposób siedzac w domu przed lapropem lub telefonem..teraz wyciągam legalnie przeszło 12.000zł miesięcznie jestem zdrowszy i zero nerwowo z klientami.. jak ktoś chce zarabiać jak jak polecam strone: inwestowania.pl

G
Gość
19 stycznia, 12:39, Gość:

Mam dosyć codziennych informacji ile to dostaną emeryci. Dlaczego nie ma informacji o ile wszystko zdrozalo. Dajcie emerytom co przepracowali 40 lat i więcej godne emerytury lub zwolnicie ich z całkowitych danin podatkowych za tych 40 i więcej lat ciężkich prac. Cóż to dają te wliczone kwoty które nie pokrywają wydatków wzrostu cen. A gdzie tu mówić o odpoczynku czy jakimś sanatorium.

duza podwyzka dla emerytow ktorzy przepracowali od 40 lat...co maja ochlapy, PO przez 8 lat nie dawalo podwyzek ludziom wrecz zabierali premie i inne dodatki...precz z PO....

G
Gość
30 grudnia 2019, 10:17, Gość:

Czy ktoś was zmusza abyście brali 13 emeryturę??

Za Tuska wszystko wam zabierali i była morda w kubeł . Żaden z was się nie odezwał tylko podkulił ogon i chwalił złodzieja Tuska !!!!

Teraz narzekacie ze pieniądze wam dają?? Banda lewaków ,ubekow, sbekow i hipokrytów !!

20 stycznia, 16:46, Gość:

Zs czasów Tuska było wszystko o połowę tańsze a podwyżki takie same jak teraz albo większe, nie kłam ty obłudniku Pisowski.

za PO tez bylo drogo, szlo wszystko w gore a emerytura ,renta podwyzka 4,5zł....cale PO

G
Gość
23 stycznia, 11:29, Gość I:

Bardzo dobrze , że będzie podwyżka kwotowa , zmniejsza przynajmniej ubóstwo w śród otrzymujących najniższe emerytury i renty. Za Tuska własnie były takie historie że Ci biedni dostawali po 2 zł podwyżki a komuchy po 200 zł . Bardzo dobrze że te czasy odeszły i już nie wrócą. Ad Tuska - zamykał kopalnie, stocznie, prawie upadł LOT, sprzedawał polskie banki, zabrał pieniądze z OFE , mafie szalały a dla ludzi - podniesiony wiek emerytalny, dzieci 6 letnie do szkoły, podniesiony vat na art. dziecięce, pałowanie na marszu niepodległości, strzelanie do protestujących górników, największa emigracja młodych za pracą, wysokie bezrobocie itd, itd .

Zgadza się. Nigdy więcej Tuska i jego kumpli.

G
Gość I

Bardzo dobrze , że będzie podwyżka kwotowa , zmniejsza przynajmniej ubóstwo w śród otrzymujących najniższe emerytury i renty. Za Tuska własnie były takie historie że Ci biedni dostawali po 2 zł podwyżki a komuchy po 200 zł . Bardzo dobrze że te czasy odeszły i już nie wrócą. Ad Tuska - zamykał kopalnie, stocznie, prawie upadł LOT, sprzedawał polskie banki, zabrał pieniądze z OFE , mafie szalały a dla ludzi - podniesiony wiek emerytalny, dzieci 6 letnie do szkoły, podniesiony vat na art. dziecięce, pałowanie na marszu niepodległości, strzelanie do protestujących górników, największa emigracja młodych za pracą, wysokie bezrobocie itd, itd .

G
Gość
30 grudnia 2019, 10:17, Gość:

Czy ktoś was zmusza abyście brali 13 emeryturę??

Za Tuska wszystko wam zabierali i była morda w kubeł . Żaden z was się nie odezwał tylko podkulił ogon i chwalił złodzieja Tuska !!!!

Teraz narzekacie ze pieniądze wam dają?? Banda lewaków ,ubekow, sbekow i hipokrytów !!

Zs czasów Tuska było wszystko o połowę tańsze a podwyżki takie same jak teraz albo większe, nie kłam ty obłudniku Pisowski.

G
Gość
5 stycznia, 09:29, Gość:

Emeryci jesteśmy okradani -

Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

16 stycznia, 1:22, Gość:

A dlaczego minimalna emerytura wzrasta o 9 % a pozostałe o 3,24 %dlaczego Ci emeryci są okradani

19 stycznia, 13:07, Gość:

No mam pytanie a ile przepracowali lat ci którzy chcą po 350 zł. Ile zapłacili składek.

Tyle samo co pozostali emeryturyci, napewno więcej niż te nieroby z Pisu złodzieje i darmozjady

G
Gość

Te podwyżki to PIS powinien wsadzić sobie w [wulgaryzm] za 30 zł.to ja nic nie kupie niech sie Pisowcy udławia,będzie tych głupków mniej.

G
Gość
5 stycznia, 09:29, Gość:

Emeryci jesteśmy okradani -

Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

16 stycznia, 1:22, Gość:

A dlaczego minimalna emerytura wzrasta o 9 % a pozostałe o 3,24 %dlaczego Ci emeryci są okradani

No mam pytanie a ile przepracowali lat ci którzy chcą po 350 zł. Ile zapłacili składek.

G
Gość

Uważam że gdyby była emerytura od przepracowanych lat i zapłaconych składach to powinna być zawolnona z podatku i wówczas była by sprawiedliwa. A nie pezepracowales 5 czy 10 lat i dostajesz emeryturę bo uważasz że państwo musi ci dać pytam za co. Każdy ma wybór albo uczciwie pracujesz i dostajesz godna emeryturę albo kombinujesz i narzekasz że nie starcza ci. A państwo nie powinno być instytucja która kosztem przepracowanych pracowników upokarza ich i daje tym co nie wypracowali lat.

G
Gość

Mam dosyć codziennych informacji ile to dostaną emeryci. Dlaczego nie ma informacji o ile wszystko zdrozalo. Dajcie emerytom co przepracowali 40 lat i więcej godne emerytury lub zwolnicie ich z całkowitych danin podatkowych za tych 40 i więcej lat ciężkich prac. Cóż to dają te wliczone kwoty które nie pokrywają wydatków wzrostu cen. A gdzie tu mówić o odpoczynku czy jakimś sanatorium.

G
Gość

To wszystko bzdury i nie aktualne informacje. Po pierwsze walor będzie prawdopodobnie 3,74 % a nie 3,24 % bo jest wyższa inflacja której rząd się nie spodziewał. Tylko jedenego nie rozumiem, podają że inflacja dla gospodarstw emerytów to 2,7 %, kto i jak to liczy i czymś się różni inflacja w gospodarstwach emeryckich od inflacji w pozostałych domach i dlaczego ogólna inflacja to 3,5 % a dla emerytów liczą 2,7 %, co emeryt to II sort obywateli polskich

G
Gość
5 stycznia, 09:29, Gość:

Emeryci jesteśmy okradani -

Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

A dlaczego minimalna emerytura wzrasta o 9 % a pozostałe o 3,24 %dlaczego Ci emeryci są okradani

G
Gość
22 grudnia, ‎12‎:‎33, Gość:

Prof. Tomasz Grodzki wziął 3000 złotych, ale po dwóch dniach zadzwonił i powiedział, że nie udało mu się uratować teścia, bo trupa mu przywieźliśmy" - opowiadają bliscy pacjenta, który zmarł przed operacją. Wobec marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego padają coraz cięższe oskarżenia od krewnych jego byłych pacjentów. Historia, która dzisiaj wyszła na jaw jest szczególnie bulwersująca.

23 grudnia 2019, 11:59, Gość:

a 50 tys. w kopercie to niebulwersująca sprawa, jest świadek a w tamtym przypadku słowo przeciwko słowu. Świadkowie niewiarygodni, wycofują się. Dlaczego nie wyszła ta sprawa gdy nie buł jeszcze marszałkiem?. (20 lat temu).

11 stycznia, 16:04, Hosc:

Nie pieprz bajek o 50 tysiącach. Zajmij się hotelem na godziny i Banasiem. Wara od Grodzkiego

11 stycznia, 16:07, Gość:

Nie byłeś świadkiem, nie dawałas i nie ublizaja porządnym ludziom. Pisowska sekta w akcji same oszolomy i obludnicy

Co za baran temat artykułu to waloryzacja emerytury a on coś o Grodzkim, weź rozpędz się i przyp w ścianę

G
Gość
22 grudnia, ‎12‎:‎33, Gość:

Prof. Tomasz Grodzki wziął 3000 złotych, ale po dwóch dniach zadzwonił i powiedział, że nie udało mu się uratować teścia, bo trupa mu przywieźliśmy" - opowiadają bliscy pacjenta, który zmarł przed operacją. Wobec marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego padają coraz cięższe oskarżenia od krewnych jego byłych pacjentów. Historia, która dzisiaj wyszła na jaw jest szczególnie bulwersująca.

23 grudnia 2019, 11:59, Gość:

a 50 tys. w kopercie to niebulwersująca sprawa, jest świadek a w tamtym przypadku słowo przeciwko słowu. Świadkowie niewiarygodni, wycofują się. Dlaczego nie wyszła ta sprawa gdy nie buł jeszcze marszałkiem?. (20 lat temu).

11 stycznia, 16:04, Hosc:

Nie pieprz bajek o 50 tysiącach. Zajmij się hotelem na godziny i Banasiem. Wara od Grodzkiego

Nie byłeś świadkiem, nie dawałas i nie ublizaja porządnym ludziom. Pisowska sekta w akcji same oszolomy i obludnicy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3