W ramach przedsięwzięcia przewiduje się wymianę istniejącego wyposażenia technologicznego małej elektrowni wodnej na nowy hydrozespół w układzie pionowym z generatorem.
- Hydrozespół przewidziany do zastosowania w obiekcie będzie wyposażony w sterowanie automatyczne oraz możliwość dostosowania pracy urządzenia do warunków wodnych panujących w danym okresie w taki sposób, aby zachować parametry hydrologiczne niezbędne dla istniejącego ekosystemu – wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Gdańsku (Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej).
Automatyka turbiny będzie sterować ilością wody przepływającej przez turbozespół w taki sposób, który zapewni maksymalnie szybką reakcję na zmieniające się warunki hydrologiczne. Moc zmodernizowanej elektrowni wyniesie 125-150 kW.
Stosowną umowę podpisał Andrzej Ryński, dyrektor RZGW w Gdańsku. Prace zostaną zakończone do 10 września 2026 roku.
To długa historia
Pierwszą, niewielką elektrownię wodną przy jazie Czersko Polskie wybudowano ok. 120 lat temu (1903-1906), zatem w czasach zaboru niemieckiego, wykorzystując spiętrzenie wód rzeki Brdy.
To też może Cię zainteresować
Elektrownia produkowała energię potrzebną do oświetlenia budynku technicznego oraz do obsługi jazu i śluz.
W latach 1994 -1997 (to oczywiście już III RP) przy jazie wykonano przelew boczny, na którym powstała druga mała elektrownia wodna wyposażona w 4 hydrozespoły z turbinami Kaplana.
Mamy mało energii z wody
Jak przypominają „Wody Polskie” – nasza gospodarka nadal zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną, a elektrownie wodne mogą zaspokoić ten wzrost w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska.
W roku 2022 elektrownie wodne w kraju wyprodukowały niecałe 2 proc. energii elektrycznej. Mimo, że jest to niewielka wartość, elektrownie wodne dostarczają czystą energię i zwiększają niezależność energetyczną kraju.
