Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekskluzywna nauka

ko
W tym roku obok starych dobrych kierunków pojawiają się nowości w skali województwa. Najbliższe tygodnie to ważny czas dla kandydatów na studentów. Trwa rejestracja na uczelnie.

W tym roku obok starych dobrych kierunków pojawiają się nowości w skali województwa. Najbliższe tygodnie to ważny czas dla kandydatów na studentów. Trwa rejestracja na uczelnie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150785" sub="Ofertę uczelni przyszli studenci mogą poznać, m.in., podczas drzwi otwartych. Na zdjęciu: impreza na UTP, który wczoraj rozpoczął internetową rejestrację / Fot. Miłosz Sałaciński">Wczoraj internetowe zapisy rozpoczęły się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (potrwają do 4 lipca).

- Mamy dwa nowe kierunki. Pierwszy to architektura i urbanistyka, drugi to inżynieria biomedyczna - mówi Jakub Kucharski z Biura Promocji UTP. Pierwszy z nowych kierunków wcześniej był specjalnością.

Bydgoscy architekci

- Żadna z naszych uczelni publicznych nie kształci architektów. Już przed rozpoczęciem rekrutacji było dużo pytań właśnie o architekturę i urbanistykę. Inżynieria biomedyczna związana jest z realizowaniem przez nas projektu unijnego. Nowością jest też to, że będzie on realizowany na dwóch uczelniach, naszej i Collegium Medicum - mówi Jakub Kucharski.

<!** reklama>Z kolei na wspomnianym Collegium Medicum nowości też nie brakuje. Jak informuje Sylwia Serwatka, kierownik samodzielnej sekcji dydaktyki CM, od października pojawią się trzy nowe specjalności na kierunku zdrowie publiczne. Będą to audiofonologia, administracja zdrowiem publicznym oraz profilaktyka społeczna. Tu rejestracja kandydatów rozpoczęła się 23 marca (potrwa do 6 lipca). Wiadomo już, że - jak zwykle - najwięcej chętnych, bo sześć osób na miejsce, jest na kierunek lekarski. Zainteresowaniem cieszą się też farmacja, dietetyka, fizjoterapia.

Od 10 maja rejestracja trwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego (potrwa do 2 lipca). Do wczorajszego południa na stronie internetowej UKW zarejestrowało się 3620 osób. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się tu psychologia - już 280 kandydatów na 60 miejsc, turystyka i rekreacja - 153 chętnych, administracja - 143, anglistyka - 125.

- Mamy dwa nowe kierunki: inżynierię materiałową oraz inżynierię bezpieczeństwa, której absolwent, oprócz wiedzy typowo inżynierskiej, będzie miał szerokie pojęcie o działaniach ratowniczych, pomocy w razie wypadków - wyjaśnia Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jak twierdzi, nie jest to nowość w skali kraju, ale na pewno w skali województwa.

Specjalności dotowane

Filologia hiszpańska, pedagogika sportu, turystyki i rekreacji, oraz pedagogika rodziny to nowości Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Jak informuje Monika Żuchlińska, rzecznik KPSW, filologia hiszpańska kierowana jest i do tych, którzy już z tym językiem się zetknęli, jak i tych, którym jest on obcy. Pedagog sportu z kolei otrzyma, oprócz dyplomu ukończenia studiów, dyplom menadżera sportu wydawany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zaświadczenie instruktora turystyki i rekreacji, wystawiane przez KPSW. Z kolei pedagogika rodziny przygotowuje studentów do pracy w charakterze doradcy i konsultanta w instytucjach i organizacjach zorientowanych na pomoc dziecku i rodzinie.

Uczelnia wybiega jeszcze dalej. W kolejnych latach planuje uruchomić prawo, ekonomię, pracę socjalną, informatykę, dziennikarstwo i komunikację społeczną.

Nowością powiało też w Wyższej Szkole Gospodarki.

- Pierwszą naszą nowością są specjalności dotowane. Będziemy dopłacali do specjalności, do których może ciężko jest przekonać młodych ludzi, które nie są konkretnie zdefiniowane - wyjaśnia Agnieszka Kowalkowska, dyrektor Biura Informacji Wyższej Szkoły Gospodarki. Druga nowość to studia zamawiane, zgłaszane przez firmy czy instytucje, które w danej dziedzinie chcą doszkolić pracowników. - Trzecia rzecz to specjalności ekskluzywne. Te z kolei będą trochę droższe, jednak ich studenci będą mieli kontakt z największymi autorytetami w kraju - wyjaśnia Agnieszka Kowalkowska. I tak dotowane będą, m.in., ekonomia, kulturoznawstwo, informatyka. Specjalności ekskluzywne pojawią się na każdym kierunku i będzie to np. programowanie gier i aplikacji multimedialnych na kierunku informatyka.


Opinia - Część prognoz nie sprawdza się.

TOMASZ ZAWISZEWSKI, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy:

- Żartobliwie można powiedzieć, że jedyną uczelnią, która daje pewną przyszłość, jest wyższe seminarium duchowne - twierdzi Tomasz Zawiszewski. - Mówiąc poważnie, obserwując rynek pracy, nie tylko wpływające do nas oferty, ale patrząc na niego dużo szerzej, można stwierdzić, że wśród ofert pracy przeważają te dotyczące kierunków technicznych. Kierunki, które powstają z łączenia poszczególnych specjalizacji, nie są złe - dają szersze spektrum możliwości osobie, która poszukuje pracy. Bo jeśli dana osoba będzie na przykład po pracy socjalnej, uzupełnionej o, przykładowo, ratownictwo, podnosi to kwalifikacje kandydata. Jednak jakie kierunki będą poszukiwane na rynku pracy za kilka lat, czy tradycyjne, czy też nowoczesne, trudno jednoznacznie powiedzieć. Mam dostęp do prognoz, które w 2003 roku przygotowała grupa specjalistów. Raport sięga do 2010 roku i nie wszystkie przewidywania się sprawdziły. Część jest zupełnie nietrafiona.(ko)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!