MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Arkusz okiem ekspertki - egzaminatorki OKE

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Egzamin ósmoklasisty z matematyki był drugim po języku polskim egzaminem, który zdawali uczniowie. Na zdjęciu ósmoklasiści z SP nr 60 w Bydgoszczy.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki był drugim po języku polskim egzaminem, który zdawali uczniowie. Na zdjęciu ósmoklasiści z SP nr 60 w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W środę (15 maja) ósmoklasiści zmierzyli się z królową nauk - matematyką. Poziom trudności egzaminu, po przejrzeniu arkusza opublikowanego przez CKE, oceniła specjalnie dla nas Lucyna Dunst, nauczycielka matematyki i zarazem wieloletnia egzaminatorka OKE.

W SP nr 32 na bydgoskich Bartodziejach do egzaminu ósmoklasisty z matematyki przystąpiło w tym roku 63 uczniów. W tej szkole matematyki uczy właśnie Lucyna Dunst. To nauczycielka z ponad 30-letnim stażem, która jest także wicedyrektorem SP nr 32 i doświadczoną egzaminatorką OKE. Oto, co powiedziała nam po rozmowach z uczniami i przejrzeniu arkusza.

- Większość uczniów po wyjściu z sali była zadowolona, a to świadczy o tym, że arkusz był przyjazny uczniom - mówi Lucyna Dunst. - Nie pojawiło się w nim nic, czego nie przerabialibyśmy na lekcjach. Tak jak zapowiadano nie było chociażby liczb rzymskich. Były natomiast zadania z procentami i diagramem, ułamkami, działania na liczbach, potęgi, rachunek prawdopodobieństwa, układ współrzędnych czy zadanie z czasem. To wszystko nie powinno stanowić problemu dla uczniów, bo wielokrotnie ćwiczyli to w szkole.

Jak zauważa nauczycielka matematyki, polecenia w arkuszu zostały jasno sformułowane.

- Wśród 19 zadań były też dwa z wyrażeniem algebraicznym. Jedno z nich zadanie 6. zamknięte dotyczyło przekształcenia wzoru i ono mogło niektórym uczniom sprawić trudność, ponieważ młodzież generalnie nie lubi zadań na przekształcanie wzoru - mówi Lucyna Dunst.

Ostatnie z zadań dotyczyło geometrii przestrzennej, czyli stereometrii. Należało obliczyć różnicę wysokości dwóch wież, które zbudowane były z trzech jednakowych klocków w kształcie sześcianu i jednego klocka w kształcie ostrosłupa prawidłowego czworokątnego.

- Wystarczyło znać tu wzór na objętość ostrosłupa. Ten, kto go znał z pewnością poradził sobie z tym zadaniem - mówi Lucyna Dunst.

Na Kujawach i Pomorzu egzamin ósmoklasisty zdaje ponad 11 tys. uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, w Bydgoszczy w szkołach prowadzonych przez ratusz to 1697 osób.

W czwartek (16 maja) w ostatnim dniu tegorocznego egzaminu ósmoklasisty młodzież napisze egzamin z języka obcego nowożytnego. Większość zdaje język angielski. Początek o godz. 9. Egzamin potrwa 90 minut.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera