Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2021 - język polski. Odpowiedzi i arkusz CKE. Tutaj podamy sugerowane odpowiedzi

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego ograniczona będzie liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu. Do wyboru w arkuszu uczniowie będą mieli rozprawkę lub opowiadanie twórcze.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego ograniczona będzie liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu. Do wyboru w arkuszu uczniowie będą mieli rozprawkę lub opowiadanie twórcze. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Egzamin ósmoklasisty 2021 przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną rozpocznie się 25 maja (wtorek) i potrwa trzy dni. Wszystkie egzaminy ze względu na pandemię przeprowadzone zostaną w ścisłym reżimie sanitarnym. Na początek 25 maja młodzież zmierzy się z językiem polskim.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI I ARKUSZ CKE. SZCZEGÓŁY W PONIŻSZEJ GALERII.

Jak  poszło uczniom z egzaminem z języka polskiego? Jakie były zadania i jak powinny wyglądać rozwiązania? Na kolejnych zdjęciach znajdziecie arkusz zadań i sugerowane odpowiedzi.

Egzamin Ósmoklasisty 2021: język polski. Mamy komplet sugero...

**

Maj upływa pod znakiem egzaminów. Po maturzystach swój maraton egzaminacyjny rozpoczynają uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych 19 tys. 465 uczniów, z samej Bydgoszczy - 2913.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin główny w maju

Trzydniowy egzamin odbędzie się w następujących terminach:

  • Język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9 - 120 minut
  • Matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9 - 100 minut
  • Język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9 - 90 minut

Egzamin ósmoklasisty - najważniejsze zmiany na egzaminie z języka polskiego w roku szkolnym 2020/2021

Na egzaminie ósmoklasisty mają być mniejsze wymagania z uwagi na to, że przez większość roku szkolnego uczniowie uczyli się zdalnie. Te najważniejsze zmiany to:

  • Zmniejszona liczby zadań w arkuszu tak, by maksymalna liczba punktów wynosiła 45, a nie jak dotychczas 50 (za pierwszą część arkusza, czyli zadania do tekstów źródłowych, uczeń będzie mógł zdobyć 25 punktów, a za wypracowanie - jak dotychczas - 20 punktów).
  • Z wymagań egzaminacyjnych wykreślono lektury obowiązkowe: „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Artystę" Sławomira Mrożka oraz „Ziele na kraterze" i "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Lektury te nadal są ujęte w podstawie programowej, warto je zatem znać, ponieważ uczeń może się do nich odwoływać na egzaminie.
  • Ograniczona liczba form wypowiedzi pisemnej, które mogą się pojawić w wypracowaniu - do wyboru w arkuszu pojawi się rozprawka lub opowiadanie twórcze.
  • W tematach wypracowań nie pojawią się nawiązania do konkretnych utworów - w tym zakresie uczeń będzie mógł wybrać utwory samodzielnie (także będzie mógł się odwołać do wspomnianych wyżej lektur obowiązkowych usuniętych z wymagań).
  • Nie będzie wymagana znajomość wielu pojęć i terminów z zakresu teorii literatury, środków stylistycznych i językowych.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin dodatkowy

  • Język polski - 16 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
  • Matematyka - 17 czerwca 2021 r. (czwartek) - godz. 9.
  • Język obcy nowożytny - 18 czerwca 2021 r. (piątek) - godz. 9

Wyniki majowego egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r.

Z uwagi na pandemię egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytycznych jest wiele. Wśród nich np. zapis, że na egzaminie ósmoklasisty każdy uczeń powinien korzystać z własnych przyborów. Uczniowie wchodzą do szkół różnymi wejściami i dezynfekują ręce. Czekając na wejście do szkoły lub sali, w której przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, młodzież zachowuje odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz ma zakryte usta i nos. Noszenie maseczek obowiązuje na terenie całej szkoły. Uczniowie będą mogli je zdjąć dopiero po zajęciu miejsc w sali.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera