Dzisiejsze (czwartek, 14 listopada) kontrole drogowe odbywają się w ramach akcji pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Komenda Główna Policji informuje, że na w ramach akcji drogi w całym kraju patrolować będzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy. To o około tysiąc policjantów więcej niż zwykle.
To może Cię zainteresować
Czarne statystyki policji
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w tym roku doszło do ponad 5,4 tysiąca wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 600 osób, a ponad 4,9 tysiąca zostało rannych - czytamy na stronie TVN24BIS. Dla porównania w tym samym okresie 2018 roku doszło do prawie 5,9 tysiąca wypadków, zginęło 618 osób, a prawie 5,4 tysiąca zostało rannych.
Wzmożone kontrole drogowe 14 listopada
Policjanci będą obecni w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań, a także w miejscach zidentyfikowanych jako szczególnie niebezpieczne - informuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Chociaż akcja dotyczy niechronionych uczestników ruchu drogowego, to policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Warto wiedzieć
Policja radzi, jak się zachować
Na stronie Komendy Głównej Policji pojawiły się zalecenia dla kierowców. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Policja apeluje także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.
