https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś sędziowie nie wydają wyroków. Nie chcą być Piłatami!

Malwina Gadawa
Sędziowie w Wielki Piątek łagodnieją. Na wokandzie jest o wiele mniej spraw, w których nie zapadają wyroki
Sędziowie w Wielki Piątek łagodnieją. Na wokandzie jest o wiele mniej spraw, w których nie zapadają wyroki Pawel Relikowski / Polska Press
W Wielki Piątek na wokandę trafia mniej spraw niż zazwyczaj. Sędziowie nie chcą wydawać wyroków.

Oficjalnie nikt w sądzie nie przyzna, że istnieje coś takiego jak obchody „dnia Piłata” w Wielki Piątek. Oznaczają sprzeciw wobec niesprawiedliwego skazania Jezusa Chrystusa na śmierć. Nieoficjalnie jednak od lat sędziowie w ten dzień łagodnieją i rozpatrują o wiele mniej spraw niż zazwyczaj. Starają się także nie wydawać wyroków.

Sędzia Marta Kożuchowska - Warywoda, zastępca rzecznika prasowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” przyznaje, że w Wielki Piątek spraw jest mniej niż zwykle. Na przykład u niej w wydziale nie zaplanowano na dziś żadnej rozprawy. Według niej z jednej strony przyczyny są prozaiczne - zbliżający się okres świąteczny. Wiele osób bierze wtedy urlopy, także w sądach, więc siłą rzeczy spraw jest mniej.

- Coś jednak jest w kwestii tego, że sędziowie wolą nie wydawać wyroków w Wielki Piątek. Przed Wigilią na przykład możemy zaobserwować, że w sądach jest wyznaczonych o wiele więcej spraw, w których strony próbują ugodowo załatwić swój spór. Przyjęło się, że okres przed Bożym Narodzeniem sprzyja zgodzie i mediacjom. Tak samo, jak to, żeby lepiej nie wydawać wyroków w Wielki Piątek - mówi sędzia Marta Kożuchowska - Warywoda.

Andrzej Malicki, znany wrocławski adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej przyznaje, że zdarzało się adwokatom z wieloletnim doświadczeniem powiedzieć do sędziego, że tylko Piłat sądził w Wielki Piątek.

- Jest to uwaga pozamerytoryczna albowiem Triduum Paschalne nie obejmuje dni wolnych od pracy. Ale dla wierzących jest to bardzo ważny dzień, a dla niewierzących to również może być okazja do refleksji - mówi mecenas Malicki. Podkreśla także, że wyrok niesprawiedliwy nigdy nie kończy sprawy.

- Jeśli sprawa jest źle rozstrzygnięta i skrzywdzono człowieka, to będzie żyła wiele tysięcy lat w nauce, sztuce i publicystyce - przekonuje wrocławski mecenas.

Warto przypomnieć, że Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół wspomina mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W kalendarzu liturgicznym nazywany jest Wielkim Piątkiem Męki Pańskiej. Mówi się też, że Wielki Piątek to dzień Krzyża. Jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Nie należy jeść mięsa, a osoby od 18. do 60. roku życia powinny zachować post ilościowy, czyli zjeść tylko trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta. Z postu zwolnieni są chorzy, małe dzieci oraz ludzie w podeszłym wieku.

Sędziowie mają również pracować inaczej 20 kwietnia. O godz. 12. zaplanują półgodzinną przerwę, aby udać się na specjalnie zwołane na ten dzień zebrania. W ten sposób sędziowie chcą pokazać swój sprzeciw przeciwko rządowym planom zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Oficjalnie nikt nie nazywa tego strajkiem, ponieważ sędziowie nie mogą strajkować.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek
Wszyscy ci którzy teraz tak plują na sądy jeszcze zapłaczą, kiedy dotrze do nich co tzn. ograniczona demokracja, sprawiedliwość tylko według PiSu. A ten artykuł to bzdura kolejna propagandowa wrzutka tak by ośmieszyć/oczernić wymiar sprawiedliwości w Polsce.
m
makagigi
skoro dzisiaj mają kolejną wymówkę. Na nakazy w prostych sprawach czeka się miesiącami. Ile już położyli w ten sposób uczciwych firm, gdzie wierzyciel się nie doczekał tytułu wykonawczego, bo dłuznik poukrywał majątek, uciekł albo ogłosił upadłośc, to jeden Pan Bóg wie. Do tego popełniają masę błędów, za które oczywiście żadnej odpowiedzialności, a frajer czeka kolejne tygodnie. Za granicą jest mniej sędziów na ilość mieszkańców, a mimo to jest sprawniejszy system. Owszem, są wyjątki, bo niektórzy naprawdę uczciwie pracują i dość szybko rozpatrują sprawy, ale są takie nazwiska, że jak widzę do kogo trafiła sprawa, to wiem z góry , ze będzie czekania na rok.
a
agent
Jest czynny, nie pisz bzdur.
.
Sąd jest dzisiaj nieczynny, to nie sądzi lol.
i
i nadzieja
zmien prace wez kredyt :) no po kiego pajacowac :P
++
Wielki tydzien . Potem wielki czwartek , wielki piątek , wielka sobota. No i wreszcie mała niedziela. Huuurrraaaa.
+
Wielki tydzien . Potem wielki czwartek , wielki piątek , wielka sobota. No i wreszcie mała niedziela. Huuurrraaaa.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski