Dzisiaj obchodzimy 37. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. - Należy o tym mówić, by pamięć o ofiarach stanu wojennego, o ofiarach reżimu komunistycznego, osobach internowanych istniała w świadomości kolejnych pokoleń - czytamy w informacji przygotowanej przez NSZZ „Solidarność”. - Wielu Polaków poświęciło w grudniu 1981 roku wszystko, by walczyć z komunistyczną władzą. Przez ponad dwa lata żyliśmy w kraju, gdzie na każdym kroku widać było milicję, ORMO i polskie wojsko z wycelowaną w swoich rodaków bronią. Ostatecznie zwyciężył wspólny cel; powstanie wolnej i demokratycznej Ojczyzny. Naszym zadaniem, zadaniem NSZZ „Solidarność” jest dbanie o pamięć ofiar stanu wojennego.
Regionalne obchody rozpoczną się dzisiaj o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Msza zostanie odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy (Plac Kościeleckich) przez ordynariusza Diecezji bydgoskiej księdza biskupa Jana Tyrawę.
Następnie autokary przewiozą uczestników na osiedle Leśne. Tam przy Skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostanie odsłonięta tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.
Następnie, o godzinie 14.30 w sali imienia Bydgoskiego Marca 1981 roku, w gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędą się główne uroczystości rocznicowe połączone z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowane „586 Dni Stanu Wojennego”. Obchody uświetni muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami okresu stanu wojennego.
Zakończeniem uroczystości, w których wezmą poczty sztandarowe związku, będzie msza święta w intencji Ofiar stanu wojennego, która odprawiona zostanie o godzinie 18.00 w kościele o.o. Jezuitów na Placu Kościeleckich.
To dopiero była zima! Polska znalazła się pod śniegiem. Kraj...
11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy