Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Solidarność" zaprasza na obchody w Bydgoszczy

haw
Dwa lata temu o rocznicy przypominała iluminacja umieszczona na ścianie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Dwa lata temu o rocznicy przypominała iluminacja umieszczona na ścianie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Archiwum, Filip Kowalkowski
W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Bydgoszczy zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania.

Dzisiaj obchodzimy 37. rocznicę jednego z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. - Należy o tym mówić, by pamięć o ofiarach stanu wojennego, o ofiarach reżimu komunistycznego, osobach internowanych istniała w świadomości kolejnych pokoleń - czytamy w informacji przygotowanej przez NSZZ „Solidarność”. - Wielu Polaków poświęciło w grudniu 1981 roku wszystko, by walczyć z komunistyczną władzą. Przez ponad dwa lata żyliśmy w kraju, gdzie na każdym kroku widać było milicję, ORMO i polskie wojsko z wycelowaną w swoich rodaków bronią. Ostatecznie zwyciężył wspólny cel; powstanie wolnej i demokratycznej Ojczyzny. Naszym zadaniem, zadaniem NSZZ „Solidarność” jest dbanie o pamięć ofiar stanu wojennego.

Regionalne obchody rozpoczną się dzisiaj o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji uczestników walk o wolność naszej Ojczyzny w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Msza zostanie odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy (Plac Kościeleckich) przez ordynariusza Diecezji bydgoskiej księdza biskupa Jana Tyrawę.

Następnie autokary przewiozą uczestników na osiedle Leśne. Tam przy Skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego zostanie odsłonięta tablica pamięci internowanych w Wojskowych Obozach Internowania w stanie wojennym.
Następnie, o godzinie 14.30 w sali imienia Bydgoskiego Marca 1981 roku, w gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędą się główne uroczystości rocznicowe połączone z wystawą Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowane „586 Dni Stanu Wojennego”. Obchody uświetni muzyczny recital Dariusza Sicińskiego z Tucholi, z piosenkami okresu stanu wojennego.

Zakończeniem uroczystości, w których wezmą poczty sztandarowe związku, będzie msza święta w intencji Ofiar stanu wojennego, która odprawiona zostanie o godzinie 18.00 w kościele o.o. Jezuitów na Placu Kościeleckich.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się.Towarzyszył im silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz.➤➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.(sier, Wikipedia)Zobacz również:Jak dbać o psa zimą? Czy ubierać psa w mróz? Jak zabezpieczyć zwierzęta w mroźne dni?<b>Kudłatych świat, odcinek 15</b><script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/8299ae53-6382-e9bf-1932-5bb0dba7ba76,2bc6cc1c-8445-e1d0-9bca-fc045f4a66ad,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

To dopiero była zima! Polska znalazła się pod śniegiem. Kraj...

11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Niedziele handlowe w grudniu. Kiedy sklepy są otwarte?

Potrawy wigilijne. Co postawić na stół [lista]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!